Kaja Koovit • 30. november 1998 kell 22:00

ESS sai välismaalt omaniku

Falck Groupi president ja tegevjuht Lars Nørby Johansen lausus, et ESSi aktsiate ost oli tingitud kontserni huvist laieneda Balti riikidesse. Johansen lisas, et ESSi juhtkonnas muutusi ei kavandata, sest praegune meeskond tunneb kohalikke olusid kõige paremini.

35% ettevõtte aktsiaist kuulub Urmas Sõõrumaale ja viimane jääb tegutsema ESSi nõukogu esimehena.

Johansen ei välistanud võimalust, et umbes viie aasta pärast on kontsern huvitatud kogu ESSi aktsiapaki omandamisest.

Falck Group ei soovinud osta turvateenuste pakkumisega mitte tegelevaid ESSi sidus- ja tütarettevõtteid, mistõttu ettevõtte juhatus otsustas ESSi ümber struktureerida. Kuus tütar- ja sidusettevõtet omandas ligi 12 mln krooniga OÜ ESS Investeeringud.

ESS Investeeringud müüs ESS hinnaga 10 000 krooni firmale Barabellos, mille omanikud on ESSi endised suuromanikud eesotsas Urmas Sõõrumaaga. Küsimusele, kas uus investor ei olnud nõus ostma kahjumiga töötavaid ettevõtteid, vastas ESSi juhataja Tarmo Keskküla, et kõik ettevõtted ei tootnud kahjumit.

ESSi uue suuromaniku huvi ei ole säilitada börsiettevõtte staatus. Aktsiate müügi nõustaja Hansapanga investeerimispanganduse osakonna juhataja Rain Tamm lausus, et ESSi börsile tuleku põhjus eelmisel kevadel oli pakkuda lisaraha kaasamiseks tehtud avaliku emissiooni käigus aktsiaid omandanutele aktsiatega kauplemisvõimalus. Nüüdses majandusolukorras pole börsil olek esmatähtis ja raha on mõttekam kaasata emaettevõttest.

Tallinna börsi noteerimiskomisjon arutab ESSi aktsiaga börsil kauplemise lõpetamist täna. Väikeaktsionäridele, kes esimese pakkumise käigus ei soovinud või ei jõudnud aktsiaid müüa, tehakse pärast aktsia börsil noteerimise lõpetamist uus pakkumus. Tamm kinnitas, et see ei tule halvem eelmisest pakkumusest, mil suuromanikud ostsid aktsiaid hinnaga 62,3 krooni.

ESSi eelmise aasta netokäive oli 177,3 mln krooni ja puhaskasum 8,5 mln krooni. Selle aasta käibeks prognoosib ettevõte 290 mln krooni.

1906. a asutatud kontserni tütarettevõtted tegutsevad Taanis, Rootsis, Norras, Soomes, Poolas ja kolm kuud tagasi ostetud SIMIS Groupi ostmisega ka Saksamaal.

Kontserni aastakäive on üle 5 mld Taani krooni ehk 10,5 mld Eesti krooni. Kontserni aktsiad on noteeritud Kopenhaageni väärtpaberibörsil.

Hetkel kuum