29. oktoober 2002 kell 13:24

Kinnisvaraarendaja: Keskpanga ülekuumenemismure on põhjendatud

SRV Kinnisvara ASi juhatuse esimees Alvar Ild märgib, et kinnisvaraarenduse hüppelist kasvu arvestades on keskpanga mure põhjendatud.

<b>Hansapank ütles mineval nädalal, et suhtub kinnisvaraarendajatesse ettevaatlikkusega. Kui palju on Teie hinnangul kinnisvaraarendusprojekte, kus valmivad pinnad ei ole rendi- või ostu-müügi lepingutega kaetud?</b>

Hansapanga kui ka teiste kommertspankade ettevaatlik suhtumine on igati mõistetav. Usutavasti ei hakka need pangad rahastama kassavoo põhiseid kinnisvaraprojekte kui pole piisavaid tagatisi.

Mõneti erinev on olukord eluasemeturul, kus on tegemist valdavalt ostu-müügi tehingutega. Käesoleval hetkel on olukord Tallinna korteriturul selline, et arendatavatest korteritest on ca 30- 35% müümata.

Seega ei tohiks praegu olla ülekuumenemist, kuid kui arvestada kahe viimase aasta jooksul toimunud elamuehituse järsu kasvuga, mida ilmselt jätkub ka lähiaastatele, on keskpanga mure igati arusaadav.

<b>Kuivõrd on juba praegu tunda kinnisvaraarenduses kaubandus- ja kontoripindade ülepakkumist ning milliseks muutub olukord lähiaastatel?</b>

Seda ei ole mitte ainult tunda, vaid see on reaalne tõsiasi.

<b>Mis juhtub Teie hinnangul kinnisvaraarendajatega ja hindadega siis, kui Eesti ei saa Euroopa Liitu või liitumine viibib?</b>

Kinnisvaraarendajatega ei juhtu midagi teistmoodi kui kogu Eesti majandusega samas situatsioonis. Ühiskonnas väljakujunenud arvamuse kohaselt on Eesti majanduse arengule oluline liitumine euroliiduga.

Kui liitumine viibib, positiivsed ootused kindlasti vähenevad ja majandusintegratsioonist tekkiv lisaväärtuse kasvu loomise võimalus jääb märgatavalt väiksemaks, mis tähendab seda, et ka välisinvestorite huvid jäävad kesisemaks ja eeldatavasti kinnisvaraturu arengutempod oleksid aeglasemad.

<b>Kui palju praegustes Euroopa Liidu vääramatut tulekut uskuvates kinnisvarahindades võib õhku olla?</b>

Kinnisvara arendamine on suhteliselt pikk protsess ja seetõttu on ehk maa spekulatiivse hinnatõusu ootel kinnisvara ostetud. Kuid tänane pelk teadmine, et ilmselt astume Euroliitu, ei ole võimaldanud õhu lisamist üldises plaanis.

Kui hindades on täna õhku, siis see johtub hoopis käesoleval hetkel turul valitsevast nõudluse ja pakkumise vahekorrast ja rahakaupmeeste laoseisudest.

Hetkel kuum