Tõnis Oja • 22. september 2005 kell 22:00

Majanduskasvuga massilist töökohtade kasvu ei kaasne

Äripäev küsitles eelnevalt kõiki konverentsil esinejaid, pärides muu hulgas sektori järgmise aasta tööhõive- ja palgaprognoose.

Mainori nõukogu esimees Ülo Pärnits ennustab, et tööstuses väheneb töötajate arv umbes kolme protsendi võrra aastas. Isegi kõige kiiremini arenevates sektorites, nagu ehitusmaterjalide tootmine, prognoositakse suhteliselt tagasihoidlikku töökohtade arvu kasvu. ?Tänapäeva tehnoloogiad on suures osas automatiseeritud. Töötajaid on küll juurde vaja, kuid arvuliselt vähem.? Just tööjõu puudus ühest küljest ning tööjõu kallinemine teisalt stimuleerib seadmetesse investeerima. ?Tööhõive pigem väheneb,? lausus Hiiu Kalatööstuse juht Agu Laanemets. Ka Starmakeri (Olde Hansa) juhatuse liige Jukka Blomqvist toonitab, et oskustöölistest on üha suurem puudus ning vajadus töö ratsionaliseerimiseks ja efektiivistamiseks kasvab. Tema sõnul muutub ettevõtjate jaoks motiveeritud oskustööliste leidmine ja palkamine üha keerukamaks.

Tööjõu, eriti kvalifitseeritud tööjõu puudus on üheks põhjuseks, miks juhid prognoosivad palkade senisest suuremat kasvu. Kõik konverentsil esinejad ennustasid oma sektoris vähemalt kümneprotsendilist palgakasvu. Arco Vara juhatuse esimees Viljar Arakas prognoosib, et kinnisvarasektoris kerkivad palgad umbes 10?15 protsenti, Agu Laanemetsa arvates kasvavad palgad kalatööstuses kuni 20 protsenti ning Allan Martinson ennustab infotehnoloogisektoris koguni kuni 30protsendilist palgakasvu. ?Ehk toob suurem palk osa välismaale tööle läinuid tagasi,? loodab NCC Ehituse juhatuse esimees Toomas Aak.

Riskifondi Martinson Trigon Venture Partners tegevjuht ja osanik Allan Martinson on ka nende hulgas, kelle arvates tööhõive kasvab. Lisaks infotehnoloogiasektoris tegutsejatele ennustavad töökohtade kasvu autokaubandus-, pangandus-, meedia- ja muidugi turismi-, ehitus- ning kinnisvarasektori esindajad.

?Juurdetulevad ettevõtted, toimivate ettevõtete laiendused, uute toodete juurutamine,? nimetab turismisektori uute töökohtade peapõhjuseks Viimsi Tervise juhatuse esimees Peeter Kukk.

Täieliku ülevaate konverentsi ?Äriplaan 2006? ettekannetest saate Äripäevaga kaasas olevast erilehest.

Hetkel kuum