1. november 2005 kell 22:00

Koolituselt oodatakse üht filosoofiat

Stabiliseerumise tõttu soovivad juhid õppida oma tööd tõhusamalt tegema. Nad vajavad psühholoogilisi võtteid inimeste paremaks mõistmiseks ja mõjutamiseks. Teisalt tuntakse huvi teooriate vastu, mis võimaldavad aega säästa. Seda vajatakse uueks arenguhüppeks. Vanamoodi rabeleda saaks vaid siis, kui ööpäeva tuleks tunde juurde.

Mõned aastad tagasi avastasid taibukad juhid, et väärtuste, tegevusjuhiste ja entusiasmi müümine oma meeskonnale on lihtne, kui osaleda nendega koos koolitustel või veel parem, viia neid koolitusi ise läbi.

See oli hea asendus veel alles välja kujunevale juhi karismale, võimele viia inimesed enda järel kuhu tahes. Juhtimine inimese arendamise kaudu toimis senikaua, kuni juhtus tavapärane ? töötajad väsisid tavalistest koolitustest, koosolekutest. Nad olid juba niigi üdini haritud ja koolitatud.

?Näidake, kuidas saame ideid inimestele tõhusamalt müüa,? küsivad juhid praegu. Vastus on koolituse ja meelelahutuse kombinatsioonis. Seikluskoolitajat tellides tõdeme, et tuntumad tegijad on pooleks aastaks ette broneeritud. Kuid elementaarsete teadmiste olemasolul saab oma inimeste harimise ja juhtimisega meelelahutuslikus võtmes hakkama iga juht.

Kliendid ei väsi küsimast, kas selles arendamise ja koolitamise virr-varris pole üht filosoofiat, teooriat, lähenemist või kompetentsi, mille külge klammerdudes kaovad paljud juhtimisprobleemid. Kindlasti on.

Igaühe jaoks on see individuaalne ja paljudel juba ka leitud. Uuringute põhjal võib aga väita, et on olemas üks universaalne kompetents, mille puudumine seab juhi edule tõsiseid takistusi.

Selleks on vaimne intelligentsus ? oskus luua visioone ning viia olemasolev olukord selle visiooniga vastavusse. Samas siiski ära unustamata organisatsiooni ja töötaja väärtuste kooskõla, tegevuse mõju keskkonnale ja vastavust eetiliste normidega. Selle koolkonna esinumber Danah Zohar usub, et on hea olla hea.

Fastleader.com on uurinud klientide ootusi koolitusele, eeskätt juhtimistemaatika koolitusele.

Autor: Endrik Randoja

Hetkel kuum