Kaubabörsid ühinevad maailma suurimaks

Tõnis Oja 19. oktoober 2006, 00:00

Kaks Chicago vana ja väärikat kaubabörsi, igirivaalid Chicago Mercantile Exchange ja Chicago Board of Trade, teatasid teisipäeval ühinemisest, millest sünnib maailma suurim tulevikutehingute börs. Mõlemad börsid, mille algus ulatub 19. sajandisse, ning mis loodi põllumajandussaaduste tulevikutehingute sooritamiseks, on tänaseks kasvanud hiiglaslikeks finantsvahendajateks, kus kaubeldakse valuutade, intresside, börsikaupadega jms.

Uue ettevõtte nimeks saab Chicago Börsid (CME grupp). Kauplemismaht kokku on peaaegu üheksa miljonit lepingut päevas, mille alusvara väärtus (mitte tehingute endi väärtus) on 4,2 triljonit dollarit (50 triljonit krooni). New Yorgi börsil (NYSE) vahetab päevas omanikku keskmiselt 1,8 miljardit aktsiat, mille väärtus on umbes 82,7 miljardit dollarit (üks triljon krooni).

Tulevikutehingute turg on üks kiiremini kasvavaid turge. Alates 2004. aastast on USA börsidel tulevikutehingute maht (alusvara järgi) kasvanud 44 protsenti 283,2 triljoni dollarini, kirjutas The New York Times.

Ühinemine oli üllatus. Ehkki taolisest võimalusest räägiti juba 30 aastat, oli tegelik kokkulepe varem välistatud. Jää hakkas sulama 2003. aastal, mil nõustuti kasutama ühist arvelduskoda ja süsteemi. Tõsisemalt räägiti ühinemisest alates mullu detsembrist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing