Kõrgelt kukkumine

Ralf-Martin Soe 16. oktoober 2007, 00:00

"Toomas Annus on kuulatud kahtlustatavana üle nn maadevahetuse kriminaalmenetluse raames. Teda kahtlustakse altkäemaksu andmises ja usalduse kuritarvitamises," on prokuratuuri ametlik seisukoht.

"Helistage Meelis Kubitsale, palun. Leppige temaga kokku. Kõik käib tema kaudu," ütles Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus vastuseks kommentaaripalvele.

Suhtekorraldaja vahendusel teatas Merko Ehitus, et eile ettevõttele ja nõukogu esimehele Toomas Annusele esitatud kahtlustuste sisu on arusaamatu ja ettevõte on veendunud, et nii Merko Ehitus kui ka nõukogu esimees on käitunud korrektselt ja Eesti Vabariigi seadusi järgides.

"Me oleme maadevahetustehinguid analüüsinud ja leiame, et ettevõtte ja selle nõukogu esimehe käitumine on olnud korrektne ja seaduspärane," ütles Toomas Annus. Lisaks sõnas eelmise aasta Eesti rikkaim ärimees, et ootab uurimistulemuste kiiret selgumist.

Ülekuulamisele võib Merkost minna aga teisigi töötajaid. "Ettevõtte teatel osalevad ASi Merko Ehitus töötajad menetlustoimingutes vajalikul määral ning kohtuvad ametivõimudega," vastas Merko Ehituse suhtekorraldaja küsimusele, kas keegi on Merkost veel kutsutud ülekuulamisele.

Merko jättis aga vastamata, milline on kõige mustem stsenaarium, millega Merko on arvestanud, ning keda kahtlustatakse altkäemaksu võtmises.

Ettevõte on sõlminud oma õiguste kaitseks õigusabilepingu advokaadibürooga Teder, Glikman & Partnerid.

Lähipäevadel, võimalik, et juba täna läheb kaposse ülekuulamisele ka Rahvaliidu endine juht Villu Reiljan, kelle kui endise keskkonnaministri allkirjastatud on maadevahetusdokumendid.

Kas Reiljan saab kahtlustuse pistise võtmises, prokuratuur ei kinnita.

"Küsimusele ei saa vastata, sest prokuratuur ei anna infot eelseisvate menetlustoimingute kohta," vastas riigiprokuratuuri avalike suhete juht Kristina Herodes.

Samuti ei kommenteeri prokuratuur, millised süüdistused asjaosalistele võidakse esitada.

"Kriminaalmenetlust juhib seaduse järgi prokurör, mina ei oska teemat kommenteerida," vastas justiitsminister Rein Lang küsimusele, kas tegemist on kõige aegade suurima kaitsepolitsei operatsiooniga.

"Elame-näeme. Kui asi on lõpuks kohtus, siis võib hakata spekuleerima, mis need tagajärjed võivad olla," lisas minister.

Septembri lõpul lubas justiitsminister, et maadevahetuse asjad jõuavad kohtusse veel sel aastal ning süüdistused tulevad. "Tahaks loota, et nii see tõesti on ja et see asi lõpmatuseni ei paisu," ütles Lang ka eilsete sündmuste valguses.

Rahvaliidu juhi Jaanus Marrandi sõnul võib Toomas Annuse ja Ester Tuiksoo altkäemaksu andmise-võtmise loo niidiotsad kokku sõlmida vaid kohus.

Jaanus Marrandi vastas eile Äripäeva küsimustele.

Mis Te arvate sellest, et Merko Ehituse suuromanikku Toomas Annust kahtlustatakse seoses maadevahetusskandaaliga altkäemaksu andmises?

Ma ei arva midagi. On olemas süütuse presumptsioon. Inimene kutsutakse vestlusele kaposse. Temaga vesteldakse, siis esitatakse süüdistus. Inimesed on vangis istunud kaks kuud, aga midagi pole juhtunud.

Kui inimene läheb vestlusele, siis ei arva ma sellest midagi. Ju ta vestleb ja kas esitatakse süüdistus või mitte, ei oska praegu midagi öelda. Ei tea, kas tuleb kohtuprotsess või mõistetakse süüdi. Mina ei taha tegeleda oletustega.

Toomas Annus on kahtlustatav altkäemaksu andmises ja Rahvaliidu juhtfiguur Ester Tuiksoo altkäemaksu võtmises. Kas need niidiotsad võib nüüd kokku tõmmata?

Niidiotsad võib kokku tõmmata juhul, kui on olemas kohtulahend. Eesti riigis kehtib süütuse presumptsioon ja seepärast soovitaksin kasutada meedial oma põhiomadust olla vahendaja ja teadustaja, aga mitte kohtumõistja.

Arvate, et seost nende kahe juhtumi vahel ei ole?

Eestis kehtib süütuse presumptsioon. Ma päris kindlasti ei väida, et keegi on süüdi, kui läheb vestlusele kapo-sse? See on absurd.

Mida Te arvate kapo tegevusest, kas maadevahetuse teema on liiga suureks aetud?

Kui on algatatud uurimine, siis on see selgelt nende initsiatiivil. Ju neil on siis mingid põhjused. Sellest on palju räägitud ja ju on siis kahtlustused. Hämmastav on, et kahe aasta jooksul pole suudetud süüdistust kokku panna. Natuke tasuks juurelda ka nende asjade üle. Tavamõistus ütleb, et kui inimene vangistatakse kuuks või kaheks, siis süüdistuse esitamine peaks olema vaid päevade küsimus. Aga uurimine käib aastaid ja pole midagi selginud.

Tegemist on kõige suurema korruptsiooniohtu näitavate tehingute kompleksiga. Teist võrreldavalt pole Eesti ajaloos vastu panna. Maadevahetamist alustati väga läbipaistmatult, sellega oli kursis väga väike ring ärimehi ja poliitikud ning tegemist oli väga suurte summadega. Juba selline käitumine tekitab võimaliku korruptiivse olukorra. Loodan väga, et uurimine aitab majanduse läbipaistvusele kaasa ning hoiab edaspidi ära analoogsed juhtumid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing