ÄP fototoimetus • 10. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ekspordi kasv kuivas mullu 4 protsendile

Peaminister Andrus Ansip ütles eilsel valitsuse pressikonverentsil, et kokkuhoiupoliitika tõttu ei tasuks pessimistlik olla, kuna majanduses on ka eluterveid märke, nagu eksport.

"Eksport on kasvanud ning praegu veab majanduskasvu eksport," ütles ta selle aasta näitajate kohta. "Kuid eksporditurgude areng on turbulentsis," lisas peaminister.

Ansip sõnas, et eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses on eksport kasvanud ning jaanuari maksulaekumised olid võrreldes aastatega 2005-2007 väga head.

"Tegelikult on juhtunud see, et kinnisvaramull on lõhki läinud. Laenude siseturunõudlus on vedanud majandust ning käibemaksu on alalaekunud kinnisvaratehingute väiksuse tõttu," rääkis ta.

"Kui ehitussektoris üle jäänud inimesed läheksid tootmisse, aitaks see eksporti kasvatada 25-30 protsenti," ütles Ansip, kuid lisas: "Unistada ju võib!"

Ansip rääkis, et kulude kokkuhoidmisel on oluline otsustada, kust kärpeid teha. "Ei tea, kas praegused kärped jäävad viimaseks. 3,1 miljardit negatiivset lisaeelarvet võib olla vähe," ütles ta.

Mullu oli kaupade eksport 125,5 miljardit krooni ja import 177,1 miljardit krooni. Eksport kasvas varasema aastaga võrreldes 4 protsenti ja import 6 protsenti, mis on viimase nelja aasta väikseim kasv, teatas statistikaamet. Osaliselt on kasvu aeglustumine põhjustatud ekspordi ja impordi väga kiirest kasvutempost 2006. aastal (vastavalt 24% ja 30%).

Kaubavahetuse puudujääk oli 2007. aastal 51,6 miljardit krooni, mis on varasema aastaga võrreldes 11% suurem.

Aastaga suurenes kõige enam põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning transpordivahendite eksport, vähenes mineraalsete toodete ning masinate ja seadmete väljavedu.

Kõige enam suurenes transpordivahendite, põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning metalli ja metalltoodete sissevedu. Sarnaselt ekspordiga vähenes ka masinate ja seadmete ning mineraalsete toodete import.

Kõige suurem puudujääk oli transpordivahendite, masinate ja seadmete ning mineraalsete toodete kaubavahetuses. Positiivne oli bilanss vaid puidu ja puittoodete ning mitmesuguste tööstustoodete kaubavahetuses.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt