21. juuli 2010 kell 16:17

USA laiendab sanktsioone Põhja-Koreale

Viimases solidaarsusavalduses Lõuna-Koreale teatas USA, et laiendab kehtivaid sanktsioone erinevatele Põhja-Korea elanikele ning firmadele.

Soulis visiidil viibiv Ühendriikide välisminister Hillary Clinton sõnas, et Washington on sanktsioonide sihtmärkide väljaselgitamiseks teinud "põhjalike uuringuid" ning hoiatas tõsiste tagajärgede eest, kui Pyongyang peaks uusi rünnakuid korraldama.

Käesoleva nädala lõpus viivad USA ja Lõuna-Korea läbi ühise mereõppuse, mille eesmärgiks oli Põhja-Korea hirmutamine pärast Cheonanis toimunud laevahukku, kuid millest on saanud omalaadne võitlus Hiinaga.

Ühine õppus Ühendriikidega rahustab närve Soulis, kus hakati muretsema ega Washington pole Hiinast tuleva surve mõjul hakanud kõhklema, kellest viimane on õppust tugevalt kritiseerinud. 

Eelmine nädal People's Daily ajalehes avaldatud artiklis sõnas hiinlaste kindralmajor Luo Yan, et Ühendriikide emalaeva sisenemine Kollasele merele tähendab potentsiaalset ohtu Pekingile ja Tianjinile. Tsiteerides Mao Zedongi, lisas kindral: "Hiina ei luba kunagi teistel norsata enda voodi kõrval."

Ometi andis USA järeleandlikkusest tunnistust fakt, et õppus ei toimu Korea poolsaare läänekaldal. Ühendriikide admiral Robert Willard sõnas, et tulevased õppused hakkavad kindlasti toimuma Kollasel merel, mitte Korea poolsaare läänekaldal.

Cheonanis toimunu on omakorda võimaldanud USA-l tuletada teistele Aasia riikidele meelde riigi merelist üleolekut regioonis ning tugevdada enda suhteid Lõuna-Korea ja Jaapaniga, komplitseerides üheaegselt Pekingi üritusi heanaaberlikeks suheteks Souli ja Tokioga.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum