Raivo Sormunen • 10. oktoober 2011 kell 21:00

Euroopa ühisraha tabas kergendusralli

Möödunud reede 1,338 dollari tasemelt tugevnes eile euro õhtuks 1,365 dollarile ehk 2 protsendi võrra. Viimati näitas euro niivõrd kõva päevasisest edasiminekut dollari vastu jaanuari keskel. Möödunud nädala teisipäeval saavutatud põhjatasemest (1,315 dollarit) on suudetud juba ligi 4% lahti rebida.

Pangad võidakse korda teha. Euro tugevnemine näitab valuutaturul tegutsevate investorite usku, et Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsuse president Nicolas Sarkozy suudavad 3. novembriks toimuvaks G20 tippkohtumiseks tulla välja Euroopa pankade rekapitaliseerimise plaaniga.

"On tulnud mõned prognoositust paremad makronumbrid ja ka head uudised Euroopa pangandussektori kohta, mistõttu lõppkokkuvõttes peaks euro tugevnemine jätkuma," märkis uudisteagentuurile Bloomberg Kapstream Capitali fondivalitseja Nick Maroutsos.

Poola zlotil veelgi säravam helk. Kahe suurriigi juhi teade oli turuosaliste sõnul positiivne, sest see keskendus pankadele. "Nende ajastus on aga auahne. Anda vastus kriisi lahendamiseks kuu lõpuks on kõrge eesmärk," märkis Royal Bank of Scotland Groupi strateeg Alberto Gallo.

Veidi rõõmustasid eile investorid ka seetõttu, et Belgia valitsus nõustus natsionaliseerima Dexia panga jaepangandusüksuse.

Iseasi on muidugi, kui palju on riikidel vahendeid potentsiaalselt raskustesse sattuvaid panku aidata.

Eurost veelgi vägevamalt säras aga eile maailmas Poola zlott, kuna riigi peaministri Donald Tuski erakonna valis rahvas parlamenti võidukalt tagasi, mis tähendab et vana ning hea majanduspoliitikaga jätkatakse.

Zlott tugevnes euro vastu 1,6%, mis tähendab, et USA dollari vastu tugevnes valuuta päeva jooksul koguni 3,5%.

Hetkel kuum