Swedbank: hinnakasv püsib madal

07. veebruar 2014, 15:31

Hinnakasv on Eestis aeglustunud juba seitse kuud järjest - ka jaanuaris jätkus tarbijahindade kasvu ootuspärane aeglustumine, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Aastases võrdluses kasvasid hinnad 1,1% ning kuises võrdluses 0,4%, teatas statistikaamet täna.

"Kõige enam tõmbas jaanuaris hinnakasvu allapoole aastases võrdluses üle protsendi võrra odavam kodudesse jõudnud elekter," kommenteeris Mertsina. "Elektrihinna languse peamiseks põhjuseks on eelmisel aastal elektrituru avamisest tekkinud kõrgema elektrihinna võrdlusbaasi taandumine (eelmisel aastal kallines kodudesse jõudnud elekter keskmiselt 28%). Samuti vähenes elektri börsihind aastases võrdluses ligikaudu 2%. Elektri börsihind alanes kogu Põhjamaade elektriturul."

Varsti käikuantav Eesti ja Soome elektriturgusid ühendav EstLink2 merekaabel integreerib Eesti elektrituru paremini Läänemere piirkonna elektrituruga, parandab elektrisüsteemi varustuskindlust ning aitab meie elektrihindadel alaneda lähemale Põhjamaade madalamatele tasemetele, ütles Mertsina. Lisaks vähendab Elering aprillist võrgutasu, mis peaks kodudesse jõudnud elektrihinda mõnevõrra alandama.

Tarbijahindade kasvu aeglustas ka 3% võrra odavam mootorikütus. Samas on toiduainete hinnakasv paaril viimasel kuul kiirenenud. Kui novembris kasvasid toiduainete hinnad 2% ning detsembris 2,2%, siis oli jaanuaris toit aastases võrdluses juba 3,2% kallim.

"Kui maailmaturul toiduainete hinnalangus möödunud aasta viimasel kolmel kuul mõnevõrra taandus, siis jaanuaris hinnalangus kiirenes taas väiksemate suhkru- ja õlihindade tõttu," selgitas Mertsina. Samal ajal käituvad üksikute toidutoorainete hinnad tema sõnul väga erinevalt. "Kui näiteks piimahinnad kasvasid jaanuaris 28%, siis teraviljahinnad langesid 23%. Teraviljahindasid aitab madalal hoida eelmise aasta suur saak, sellest kogunenud varud ja suurem eksport. Piimahindade kasvu peamiseks põhjuseks on piimatoodete nõudluse suur kasv mitmetel tärkavatel turgudel (peamiselt Hiinas ja Venemaal). Sellel aastal peaks toiduainete hinnalangus maailmaturul aeglustuma. Peamiseks põhjuseks tootmisest suurem nõudlus. Samas sõltuvad toiduainete hinnad väga palju ka ilmastikust. Ebasoodsad ilmastikuolud võivad vähendada tootmist ning tõsta põllumajandussaaduste hindasid, eriti puudutab see teravilja," rääkis Mertsina. 

Lisaks toiduainetele pidurdas jaanuaris inflatsiooni alanemist juba kolmandat kuud kallinenud alkohoolsete jookide ja tubakatoodete hinnakasv.

Jaanuaris aeglustus euroala inflatsioon esialgsete arvestuste järgi 0,7%-ni peamiselt energiahindade vähenemise tõttu. "Euroopa Keskpank jättis teatavasti eile oma baasintressimäärad muutmata. Küll aga ütles president Draghi euroala loiu majanduskasvu ja alaneva inflatsiooni kohta, et keskpank „on valmis otsustavalt tegutsema, kui selleks vajadus on“. Kuigi hinnakasv on euroalal veel mõnda aega väga väike, deflatsiooni tõenäoliselt ei teki," prognoosis Mertsina.

"Sel aastal ootame inflatsiooni aeglustumist 2,6%-ni. Maailmaturu toorainete hinnad jätkavad langust, mis hoiab välise hinnasurve madalal," ütles ta.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. February 2014, 15:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing