Mari Mets • 17. veebruar 2014 kell 8:56

Eurosaadikud eitavad varjamist

Europarlamendi saadikud Ivari Padar ja Indrek Tarand eitavad Kristiina Ojulandi nimetatud kokkulepet kuluhüvitiste teemal laveerimiseks ning avalikustavad oma hüvitiste määra.

"Mina pole küll milleski kellegagi kokku leppinud. Ma olen väga kurb, kui meist on valesti aru saadud, et keegi on midagi varjanud. Siin ei ole võimalik mitte midagi varjata, kõik on ju ametlikult ja avalikult kättesaadav," teatas Padar.

Kristiina Ojuland aga kinnitas tänases Päevalehes saadikute omavahelist kokkulepet anda kuluhüvitistest rääkides vaid häguseid vastuseid. Sellest ei pidanud kinni tema sõnul vaid Tarand, kes avalikustas oma hüvitiste määra. Ojuland ütles, et Tarandi avaldus tuli teistele saadikutele üllatusena.

"Arvan, et Ojuland esineb oma tuntud aususes. See oleks täiesti mõttetu kokkulepe, sest see on avalik info. Me ei saa ju kokku leppida, et me ei avalda avalikku infot, see on täiesti absurdne. Kas te tõesti kujutate ette, et Eestist pärit eurosaadikud lepiksid midagi omavahel kokku? Eriti midagi sellist, mida väidab Ojuland?" küsis Tarand ajakirjaniku küsimuse peale omakorda retooriliselt vastu.

Kõigil hüvitised samas suurusjärgusTarandi sõnul ulatusid tema mullused kuluhüvitised 150 051 euroni aastas ehk ligi 12 500 euroni kuus ning Padari hüvitised on tema arvates ilmselt samas suurusjärgus.

"Ma pole tõesti rehnutit teinud, aga ilmselt on nad umbes samas suurusjärgus. Meil on ju limiidid, mida ei tohi ületada ning nende piires peamegi tegutsema. Tegemist pole mingi saladusega, see on igati ametlik ja avalikult loetav info, millised on ühe europarlamendi saadiku võimalused ja maksimumlimiidid, mida ta saab kasutada. Kõik on fikseeritud, siin pole võimalik mingit kuritegevust teha," ütles Padar.

Tarand viitas väiksele erinevusele Eesti parlamendisaadikute ning Euroopa omade kuluhüvitiste avalikustamises. "Eestis on riigikogu liikmete kuluhüvitised avalikud ka raamatupidamislikus mõttes, Euroopa Parlamendi omad aga ei ole, seda kontrollib EP vastav osakond ise. Kui see oleks minu teha, siis ma tutvustaks ka Euroopas neile Eesti progressiivset kogemust," lisas Tarand.

Ojuland jäi tabamatuksPadari sõnul neelasid lõviosa tema kulutustest transport nädalavahetusteks koju sõtmiseks ning tema büroo üleval pidamine.

Saadikute omavahelist kokkulepet kinnitanud Kristiina Ojulandi ei õnnestunud Äripäeval täna hommikul telefoni teel tabada.

Hetkel kuum