Juhan Lang • 4. august 2014 kell 7:53

Päev börsil: närvilised turud

Hirm USA aktsiaturgude edasise languse ees pani Aasia aktsiaturud täna erisuunaliselt liikuma. Euroopas on endiselt murelapseks Venemaa, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Hiina suurimat börsi jälgiv Shanghai Composite indeks rallis 1,66% ja Hongkongi Hang Seng indeks kerkis 0,58%, viidates suuresti majanduse taastumisele tänu valitsuse stimuleerivatele meetmetele.

Samal ajal langes Jaapani aktsiaindeks Nikkei 0,32%, käsikäes paljude teiste arenevate turgudega. Investorid on muutnud ettevaatlikuks läinud nädalal korralikku langust näidanud USA peamine aktsiaindeks Standard & Poor's 500, mis kukkus 2,7%. See on suurim nädalasisene kukkumine kahe aasta jooksul, ja see paiskas indeksi kahe kuu madalaimale tasemele.

Euroopa peamised aktsiaindeksid on päeva alustanud mõõduka tõusuga pärast korralikku kukkumist läinud nädalal. Suurbritannia aktsiaindeks FTSE 100 on avamisejärgselt kerkinud 0,22% ja täpselt sama suurt tõusu on näidanud ka Saksamaa peamine aktsiaindeks DAX. Prantsuse aktsiaturg CAC 40 on veel jäänud muutumatuks.

Mured Venemaa sanktsioonide ja Portugali laenuandja pärast vedasid eelmisel nädalal Saksamaa aktsiad 4,5% allamäge. Just sanktsioonid Venemaa vastu muudavad Euroopa investorid murelikuks.

Reutersi teatel tuleb ligi 5% enam kui 40 Euroopa blue chip ettevõtete, sealhulgas Saksa äride, käibest just Venemaalt. Jaapani panga kaupleja rääkis Reutersile, et sanktsioonide mõju on seda suurem, mida väiksem on globaalne nõudlus. Kui USA tarbimine on tema hinnangul veel hea, siis Jaapan ja Saksamaa näivad kaotavat vunki.

Bayview Asset Managementi portfellihaldur Yasuo Sakuma nentis, et USA aktsiate järsk langus viitab ka sellele, et turud muutuvad kõrgete valuatsioonide suhtes närviliseks.

Naftahinnad on olnud ülepakkumise surve all ja madal nõudlus kaalus üles mured geopoliitiliste pingete pärast Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas ja Ukrainas. USA  toornafta futuurid kauplesid 97,93 dollarit barrelist, olles reedel püüdnud 97,09 dollariga kuue kuu madalaimat taset.

Hetkel kuum