Pille Ivask • 21. mai 2017 kell 15:00

Steve Jobsi oluline edusoovitus

Steve Jobs  Foto: epa

Steve Jobsi üks peamisi soovitusi kõigile eduhaidele oli olla füüsiliselt aktiivne ning mis peamine, palju jalutada.

Enam kui 2400 aastat tagasi olla Hippocrates öelnud, et kõndimine on inimese jaoks parim ravim. Kuigi tema ütles seda üksnes tervise seisukohast lähtudes, on tippjuhid rõhutanud, et jalutamine on väga kasulik aitamaks keskenduda, uusi ideid genereerida ning pingeid maandada.

Jalutamise üks suuri promojaid oli Apple’i endine juht Steve Jobs, kes võttis sageli pikki jalutuskäike ette koos Mark Zuckerbergiga. Lisaks armastasid pikki jalutuskäike Sigmund Freud, Harry Truman, Charles Dickens, Friedrich Nietzsche ning Ludwig van Beethoven.

Pole vahet, mis tööd sa teed, kas istud päevad läbi kontoris arvuti taga või on oled sa töö tõttu pidevas liikumises, aeg enda jaoks ning pikkadeks jalutuskäikudeks kulub alati ära. Missugust kasu pikad jalutuskäigud toovad?

Su loomingulisus paraneb. Stanfordi ülikoolis 2014. aastal tehtud uuringust selgus, et kui inimesed olid füüsiliselt aktiivsed, näiteks käisid sageli jalutamas, siis nende loovus suurenes ning pähe turgatas palju häid mõtteid. Seega, kui pea on tühi ning ühtegi head ideed ei tule, pole mõtet end edasi piinata. Tasub minna õue ning veidi end tuulutada.

Su füüsiline vorm paraneb. Tänapäeval on kontoris töötamine tavapärane ning see mõjutab ka seda, missugune on inimese füüsiline vorm. Seetõttu on eriti oluline, et inimesed pööravad oma liikumisharjumustele tähelepanu. Iga päev võiks teha vähemalt 20 minutit kestva jalutuskäigu. See aitab vähendada riski haigestuda südamehaigustesse, samuti on füüsiline aktiivsus hea rohi ülekaalulisuse vastu.

Sa suudad paremini keskenduda. Selle asemel, et minna ärilõunale või kohtuda kontori puhkeruumis, on tippjuhtide seas muutunud üha populaarsemaks teha hoopis ärijalutuskäike. Väljaanne Inc kirjutab, et jalutuskäigud ning nende käigus äriasjade ajamine on tegelikult igati kasulik, kuna see loob ühest küljest vabama õhkkonna, samas ei ole su käeulatuses näiteks arvutit või nutitelefoni, mis su tähelepanu endale haaraksid. Traditsioonilises koosolekuruumis on end üsna lihtne arvutisse ära unustada.

Lisaks soovitab portaal Inc teha 15minutine jalutuskäik ka tööpäeva keskel, näiteks lõunapausi arvelt. Sa saabud kontorisse tagasi oluliselt värskemana ning põgus väljas käik tekitab tunde lühemast tööpäevast.

Su tuju on parem ja sa pole enam nii pinges. Väljas, eriti just looduses jalutamine on väga tervislik, et parandada oma enesetunnet ning maandada pingeid. Enamik inimesi tunneb hoolimata sellest, kui väga nad oma tööd armastavad, aeg-ajalt kasvõi väikest stressi. Seda on tarvis endale teadustada ning juba varakult midagi ette võtta, et stressitase võimalikult madalana hoida.

Ja lõpetuseks soovitab portaal Inc võtta jalutuskäike ka üksi. See aitab sul mõtteid koondada ning lõõgastuda.

Hetkel kuum