Kristel Härma • 12. juuni 2019 kell 9:05

Funderbeam sai lisapanuseid Aasiast ja Suurbritanniast

Oma platvormiga kapitali ja start-up'e ühendav Funderbeam kaasas 4,5 miljonit dollarit, et arendada lõpuks välja ka kauplemiskeskkond ning laieneda Aasias, Suurbritannias ja Kesk-Euroopas.

Tallinna börsi endise juhi Kaidi Ruusalepa loodud idufirma Funderbeam on lõpuks lähemal kauplemisplatvormi loomisele.  Foto: Andras Kralla

"Me ei ole enam selles faasis, et me otsime oma kohta finantssektoris või üldse start-up-maastikul, vaid me teame täpselt, mida tegema peab,“ rääkis Funderbeami juht Kaidi Ruusalepp ja märkis, et uus investeering on mingis mõttes nende järgmiste sammude kinnitus.

Euroopas on Funderbeam vaikselt kanda kinnitanud ning vaja on kasvada veel Suurbritannias ning ka Skandinaavia ei ole veel täielikult kaetud. Aasias annab aga Singapur neile võimaluse saada vajalik litsents, et areneda kasvuettevõtete börsiks, nagu nende visioon ette nägi.

Jõuavad lähemale idufirmade börsi loomisele

Seni on Funderbeam aidanud start-up’idel ning väiksematel ja keskmise suurusega ettevõtetel raha kaasata ning mingil määral on saanud väga piiratult neid investeeringuid hiljem ka müüa ja osta. Kauplemislitsentsi saamisel saavad nad hakata pakkuma rohkem börsikauplemisega sarnanevat järelturgu. Singapuris on neil juba kontor avatud ning just seal on neil taotletud litsents järelturu teenuse pakkumiseks, mille otsust nad veel ootavad.

Singapuri juures on Ruusalepa sõnul oluline see, et seda usaldatakse maailma finantssektoris. "Ja mulle meeldib väga, kuidas regulaator meiesugustega koostööd teeb. Ta küsib palju, õpib palju, nad kirjutavad jooksvalt uusi seadusi, muudavad olemasolevaid õigusakte ja kuulavad.“ Ruusalepp ütles, et Singapur on võtnud eesmärgiks olla üks maailma tugevamaid või isegi kõige tugevam finantstehnoloogia keskus ja selle eesmärgi nimel kõik seal töötavad.

Funderbeami seeria A investeerimisvooru juhtiv investor on Suurbritannia riskikapitali investor Accelerated Digital Ventures (ADV). Investeeringus osales ka Aasia kiirendi GK Plug and Play Indonesia/Pandan Ventures. Samuti ühinesid ringiga Funderbeami senised investorid Tim Draper, IQ Capital ja Mistletoe.

ADV investorid on British Business Bank, Legal & General ja Woodford Investment Management. Investeering Funderbeami tehti ADV British Business Banki ECF-fondist. ADV investeerib pikaajaliselt innovaatoritesse, kes loovad keerulisi, tehnoloogiapõhiseid põlvkondi defineerivaid ärisid.

Aasia liigub kiiresti eest

Ruusalepp kinnitas, et Aasiat piirkond tervikuna kasvab väga kiiresti. "Nüüd, kus ma ise Singapuris elan ja jälgin siinset arengut, näen, et neil on olnud võimalik teha midagi sellist, mida Eesti tegi 1990ndatel: jätta üks tehnoloogiapõlvkond vahele ja hüpata kohe uue põlvkonna tehnoloogiate võimaluste kasutamisse,“ rääkis ta. "See on väga-väga põnev, milliseid tehnoloogiaid siin piirkonnas kasutatakse ja luuakse."

Ruusalepp märkis, et lisaks homse tehnoloogia arendamisele ja kasutamisele ning väga põnevatele ärimudelitele liigub Aasias idufirmadesse tohutult palju kapitali. Vaba raha tuleb näiteks Hiina tehnoloogiaettevõtjatelt või ettevõtjatelt, kes on parasjagu turul exit’i teinud. "Tencent, Alibaba ja Softbank investeerivad aktiivselt."

Aasia tohutu kiirus ei ole Ruusalepa sõnul Euroopaga kuidagi võrreldav. "See ei ole Euroopaga üldse võrreldav, kui kiiresti tehakse otsuseid, kui kiiresti viiakse äriideid ellu, kui kiiresti arendatakse prototüüpe ja kui kiiresti inimesed ja ärid liiguvad siin edasi.“

Ruusalepa sõnul on Euroopa ettevõttel Euroopast väljumiseks sisuliselt valida, kas minna USAsse või praegu Aasiasse. "Meie äri on natuke pika vinnaga: me oleme rohkem maratonijooksjad kui keskmaa või lühimaa jooksjad. Sellepärast me vaatasime trende ikkagi 5–10 aastat ettepoole, mis toimub meie sektoris, ja Aasia kasvab ikka kõvemini,“ on Ruusalepp kindel. Samuti ei ole neil tema sõnul Aasias sellist konkurentsi kui on Ameerika Ühendriikides ning ka nende ärimudelit toetavat kauplemislitsentsi tuli minna taotlema just Singapurist.

Ruusalepp rõhutas, et kauplemislitsentsi ei ole Singapuris sugugi lihtsam saada kui mujal. Seal on aga võimalik saada litsents nende ärimudelile. "See, kas me lõpuks sellest kadalipust läbi lähme, näitab aeg, aga me oleme üsna lõpuotsas. Aga lihtne see ei ole!“

Loe siit, milline investeerimisstrateegia on Mistletoe omanikul ja juhil Taizo Sonil, kes on lisaks seekordsele investeerimisringile varem investeerinud Funderbeami ligikaudu 2 miljonit eurot. Eestis on ta lisaks investeerinud Jobbatticali, LeapINi ja Lift99sse.

Võrreldes Aasiaga on Euroopa Ruusalepa sõnul riskide võtmisel konservatiivsem kui näiteks USA, kus on riskikapital olnud aastakümneid tegev ja kus teatakse, mida tähendab võtta riski. Samuti on tema hinnangul Euroopa konservatiivsem kui Aasia. Euroopas on ka palju avalikku ja suurte struktuurfondide raha, mis on väga struktureeritud ja millel on ette nähtud, mis tingimustel ja kuhu tohib investeerida. "Uusi ja riskantseid käike ta ei võimalda väga teha.“

"Euroopas on pigem konservatiivne raha, aga väga huvitavad ettevõtted,“ võttis Ruusalepp Euroopa kokku. Tema sõnul on aga ka Euroopas asjad muutuma hakanud: Euroopa tuntud fondid on end kasvatanud ning tuleb peale uue põlvkonna ettevõtjaid, näiteks neid, kes on oma start-up’i maha müünud ja liiguvad investeerimismaailma. "Ma näen, et Euroopal tuleb uus hingamine peale.“

Funderbeamil on Aasias abiks nende senine investor Mistletoe, kes ka selles ringis uuesti investeeris. Lisaks tuli pardale Indoneesiast investor Plug and Play Indonesia/Pandan VC. "Kohalik investor on ikkagi uste avaja, ta aitab kogukonnaga suhteid luua, ta aitab jõuda nendest ustest sisse, kust sa muidu sisse ei saa. Ta tunneb turgu,“ rääkis Ruusalepp.

Lisandunud Plug and Play on Ruusalepa sõnul maailmas tunnustatud idufirmade kiirendi, millel on ka oma fondid. Nii ei hakka nad selle investori abil lihtsalt Aasias laiendama, vaid koostöö peaks toimuma ka laiemalt: Plug and Play saab Funderbeami abil katsetada teistmoodi lahendusi idufirmade rahastamiseks.

Teine selles ringis lisandunud peamine investor on Suurbritannia riskikapitali investor Accelerated Digital Ventures, kes näeb, et tulevikus käibki riskikapitali investeerimine platvormi kaudu. "Nad vaatavad strateegiliselt kaugemale ja näevad, et me ei ole mitte ainult finantsiline, vaid ka strateegiline investeering.“

Üks asutajatest valis teised turud

Funderbeam teatas ka ühe asutaja Urmas Peikeri edasi liikumisest. Peiker soovib jätkata oma kapitaliturgude muutmise visiooni elluviimist arenevatel turgudel fookusega Brasiilias.

Ruusalepa sõnul on iga lahkumine kurb, kui oled kellegagi ettevõtet pikalt koos arendanud. Ta ütles, et Funderbeam ja Peiker liiguvad edasi justkui eri turule. "Ühed usuvad ühtede turgude kasvu ja teised teiste turgude kasvu,“ tõdes Ruusalepp.

Ruusalepa sõnul on Ladina-Ameerika küll samamoodi arenev, nagu on Aasia, aga väikesel ettevõttel on vähe ressursse ning tuleb hoida fookust.

Hetkel kuum