Bin Laden võib redutada juba Tshetsheenias

21. september 2001, 08:21

Ühendriikide terrorirünnakus kahtlustatav Osama bin Laden on meedia andmetel Afganistanist nädala alguses, tõenäoliselt esmaspäeval salaja Tshetsheeniasse põgenenud, kirjutab MTV3.

Pakistani The News International ajalehes kirjutatakse bin Ladeni põgenemisest, samuti teatab India võrguväljaanne Rediff.com, et bin Ladeni enam Afganistanis polegi. Sama on vihjanud The News Internationalile Pakistani endine siseminister Naseerullah Babar.

The News Internationali intervjueeritavad ütlevad, et nad ei tea, kuhu võis bin Laden põgeneda. Kõige tõenäolisem sihtkoht on Tshetsheenia või Liibanon. Bin Ladeni Al-Qaeda ühingu pooldajaid on kõikjal üle maailma.
Uudisteagentuuri AFP andmetel võtsid talebanistid juba 1998. aastal (mil pandi toime terroriaktid mitme USA saatkonna suhtes) ühendust tshetsheenlastega, et kindlustada vajadusel võimalus bin Ladeni seal peita, kuna Tshetsheenias on ees tema poolt koolitatud terroristid.

?Kui ta üldse kusagile läheb, siis Tshetsheeniasse,? ütles üks bin Ladeni tundev pakistanlane AFPle. Samas loetakse teekonda Afganistanist Tshetsheeniasse raskeks ja ohtlikuks. Bin Ladeni pooldajatel on head sidemed ka endiste NSV Liidu vabariikides Kirgiisias, Tadzhikistanis ja Uzbekistanis.
?Osama lahkus Afganistanist neli päeva tagasi ja siin teda enam pole,? edastab The News International talebanistidele lähedal seisva allika sõnad.

Bin Ladeni tundva Daily Ausaf ajalehe peatoimetaja Hamid Mir loeb teateid pagemisest siiski ebatõenäolisteks. ?Ei usu, et need paika peavad,? ütles ta. ?Bin Laden poleks üle piiri pääsenud.? Mir kirjutab hetkel mehe elulugu.
The News International andmetel soovitas Talebani juhataja mulla Omar bin Ladenile lahkuda Afganistanist juba enne, kui kogunesid riigi kõrged vaimulikud shurale (st üleeile). Mehed on nii sõbrad kui abielude kaudu teineteise hõimlased.
Pakistani päevaleht Dawn kirjutas varem, et bin Laden võttis pühapäeval Kabulis vastu usulise truudusevande umbes 500 araabia mehelt, enne kui ?siirdus teistesse paikadesse?. Bin Ladeni pooldajad vandunud talle poolehoidu viimse kui meheni. Pärast seda stseeni hüppas bin Laden koos turvameestega hobuse selga ja kappas minema.

Ühe sihtkohana peetakse tõenäoliseks ka Iraaki. Üks peidupaik võib olla ka Jeemen, kuhu Al-Qaeda asutas 1998. aastal oma peakorteri. Jeemeni võimud teatasid eile kümne inimese vahistamisest, keda kahtlustatakse ühenduse pidamises bin Ladeniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing