Tööstuse kasvu pidurdumine peegeldab väliskonjunktuuri halvenemist

23. oktoober 2001, 13:25

Maailmamajandusese jahenemise mõju peegeldub ka septembrikuistes tööstustoodangu kasvunumbrites, märkis majandusministeerium.

Ehkki üheksa kuu kokkuvõttes suurenes tööstustoodangu müük ligi 6%, sealhulgas töötlevas tööstuses ligi 8%, oli tööstustoodangu müügi kasv septembris selle aasta madalaim, kommenteeris majandusministeerium.

Tööstustoodangu müügi 2%list kasvu toetas üksnes töötleva tööstuse müügi suurenemine ligi 3%, nii energeetikas kui mäetööstuses müük alanes.

Kõige enam on müügi kasvu pidurdanud toiduainete tootmise ja keemiatoodete tootmise müügi alanemine.

Müügi alanemine toiduainetööstuses on peamiselt tingitud välisnõudluse vähenemisest piimatoodete järele, mis omakorda tuleneb eksporditurgudel valitsevast ületootmisest. Eelnev on kaasa toonud ka toodete hindade alanemise.

Töötleva tööstuse müügi kasvu on aeglustanud ka müügi pidurdumine tekstiilitoodete, puidutoodete, metallitoodete ja masinate tootmises. Ka nendes harudes on olulisemaks kasvu pidurdajaks olnud ekspordimahtude vähenemine.

Samas tuleb tõdeda, ekspordi osatähtsus töötleva tööstus müügis on kasvanud viimastel kuudel 2-3 protsendi võrra ligi 60%ni. Ekspordi osatähtsuse tõus võib viidata ka üldisele majandusaktiivsuse langusele Eestis.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing