Ühispank: Oodatust kiirem majanduskasv tuli investeeringutest

08. märts 2004, 16:00

Ühispanga makroanalüütiku Ruta Eieri sõnul tuli oodatust kiirem majanduskasv tõenäoliselt investeeringute kasvust.

'IV kvartali majanduskasv oli kiirem kui meie ootus. Kuna väliskaubanduse numbrid on suuresti teada ning kaupade osas olid need neljandas kvartalis küllalt kehvapoolsed, siis ilmselt põhjustasid oodatust kiirema kasvu võrreldes meie prognoosidega investeeringute kasv,' selgitas Eier. 'Kiirele investeeringute kasvule viitas küll väga intensiivne ehitustegevus Eestis, kuid ilmselt oli ka muu investeerimisaktiivsus kõrgem kui arvatud.'

Samuti toetasid analüütiku sõnul varasemaga võrreldes kasvu enam ka teenused. Teenuste ekspordi kasvule viitavad kasvanud turistide vood ning kaubavood läbi Tallinna Sadama.

Kaupade ekspordi kasv oli aasta lõpul küllalt jõuline, kuid samuti ka impordi kasv, nii et kaubandusbilanss oli küllalt suures miinuses. Kiire impordi kasv viitab endiselt tugevale sisenõudlusele. Samas toetas ekspordi suurenemine, eriti suurema lisandväärtusega normaalekspordi suurenemine, tööstussektori arengut, mis oli arvatavasti üks suurematest lisandväärtuse suurendajatest ehitussektori kõrval.

'Terve aasta kasv on seega esialgsetel andmetel 4,7%. 2004. aasta kasvuks ootame 5,5%, mil lisandväärtuse kasvu hakkab enam panustama ekspordi kasv, kuid investeeringute panus jääb samuti oluliseks,' ütles Eier.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing