Rahandusministeerium: märtsis jätkus väliskaubanduse kiire kasv

07. mai 2004, 12:27

Ekspordi kiirem kasv impordist põhjustas märtsis kaubandusbilansi puudujäägi alanemise 3,4 protsendi võrra.

Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes vähenes see 2,4 miljardi kroonini.

Ekspordi kasv kiirenes märtsis 28,5 protsendini, mis oli viimati nii kiire 2001. aasta algul. Samas viitasid positiivsetele arengutele väliskaubanduses ka teised majandusnäitajad, sealhulgas tolliameti statistika ja tootmismahu kasvu kiirenemine Eesti tööstusettevõtetes, teatas rahandusministeerium.

Ekspordi kasvu kiirenemise tingis allhanketööstuse ekspordi kasv 54,8 protsendini, mille taga oli elektrimasinate ja -seadmete tootmismahu tõus. Antud kaubagrupp moodustab Eesti ekspordist ligi kolmandiku.

Kaupade väljaveo kasvu toetas omatoodete ekspordi kasvu teatud kiirenemine 18,4 protsendini. Positiivne oli puittoodete, mööbli ja mustmetalli väljaveo kiire kasv. Rõiva- ja tekstiilitööstuse välisnõudlus oli endiselt madal.

Impordi kasvutempo märgatava kiirenemise taga 18,1 protsendini märtsis oli nii normaalimpordi kui ka allhanke tootmismahu kasvu kiirenemine vastavalt 18,3 ja 18,5 protsendini.

Tarbekaupade impordi kiiret kasvu peegeldas jaemüügi mahuindeks. Tarbekaupade impordi kasvu kiirenemine tulenes Eesti elanike varude soetamisest ning kaubanduspindade juurdekasvust. Impordi kasvu toetasid ka vahetarbimiskaupade peamiselt puidu ja metalli ning kapitalikaupade ehk masinate sisseveo kiire kasv.

Väliskaubanduse käibe kiire arenguga on kooskõlas Eesti ettevõtjate kindlustunde tõus.

Aprillis paranes järgmise kolme kuu eksporttellimustele antud hinnang Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel kolm korda. Lähikuudel Eesti väliskaubanduse käibe kasv jätkub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing