Eesti Energia toob turule väikekontorite ja eratarbijate andmesidelahenduse

03. aprill 2006, 17:28

Eesti Energia tütarettevõte Televõrgu AS tahab pärast pilootprojekti tulla turule interneti ja telefoniteenuste pakkumisega, teatas ettevõte eile.

Andmesidelahendus põhineb üle elektriliinide toimival Power Line Communication (PLC) tehnoloogial. Pilootprojekti raames loodi PLC tehnoloogial põhinev Televõrgu kontorit kattev andmesidevõrk, mis lisaks internetiühendusele võimaldab ka telefoniteenuse kasutamist. Testimisel kasutatud tehnoloogia võimaldab üle elektriliinide toimiva andmeside kiirusteks kuni 200 Mbit/sek.
Televõrk plaanib hakata uut tehnoloogiat kasutama eramurajoonides Interneti ja telefoniteenuste pakkumiseks. Järgmise arendusprojektina võtab Televõrk ette keskpingevõrkudel andmesideühenduste loomise, mis loob eelduse kiire internetiühenduse jõudmiseks ka nendesse piirkondadesse, kus tänasel päeval puudub vask- või optilistel kaablitel põhinev telekommunikatsioonivõrgu infrastruktuur.
Televõrgu AS haldab kogu Eestit katvat fiiberoptilist magistraalsidevõrku, pakkudes kiire Etherneti põhiseid andmesideteenuseid telekommunikatsiooniteenuste operaatorfirmadele ja suurettevõtetele.
Alates käesolevast aastast on Televõrgu AS alustanud ka Interneti teenuste müüki ning seadnud eesmärgiks teenuste pakkumise lõpptarbijatele.
Elektrivõrgu kaudu internetiteenuse pakkumisest on räägitud juba aastaid, kuid seni ei ole see kuskil maailmas erilist populaarsust saavutanud, teatas Elioni internetivaldkonna juht Maiko Kalvet. Põhjuseks on seadmete kõrgem hind võrreldes muude tehnoloogiatega (ADSL, kaabelmodem, WiFi jne.) ning vähene töökindlus, mis eeldab elektrivõrkude põhjalikku parandamist või ümberehitamist. Nimelt näitavad mitmete firmade kogemused, et elektrivõrgu kaudu interneti või telefoniteenust pakkudes võivad ühenduses häireid tekitada trafod, koduste seadmete sisse- ja väljalülitamised, vanemad lülitid, pistikud. On juhtunud ka seda, kus elektrivool on sattunud kliendi arvutisse, telefoni vms. ja seadme kasutuks muutnud. Ka Televõrgu AS testis kuuldavasti esialgu teenust oma kontoris, mitte aga pikkade elektriliinide kaudu reaalsetes oludes.
Hetkel on küsitav nõudlus selle teenuse järele, kuna elektrivõrgu kaudu interneti pakkumine eeldab suuri investeeringuid elektrivõrku, samas on hetkel valdavas osas Eestis siiski kiire internetiühenduse pakkumiseks vajalikud telekommunikatsioonivõrgud erinevatel teenusepakkujatel olemas. Näiteks Elioni interneti püsiühendused jõudnud kõigisse Eestimaa linnadesse ja rohkem kui 1000 külasse, nii et lairiba internetti saab kas ADSL-võrgu või raadiolaienete kaudu hinnanguliselt kasutada rohkem kui 90% eestimaalasi. Kiire interneti leviala laiendavad Riigi infosüsteemide Arenduskeskuse korraldatavad maakondlikud riigihanked. Küsitav on see, et kas monopoolses seisundis elektrienergia tootja ja pakkuja Eesti Energial on oma tütarfirma kaudu mõtet investeerida suuri summasid telekommunikatsiooni valdkonda, kus toimib tihe konkurents firmade vahel.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing