investor Toomas • 15 jaanuar 2015

Investor Toomas: vase hind paneb kukalt kratsima

Vase hind tegi järsu kukkumise.  Foto: Bloomberg

Vase hind on aasta alguses teinud ootamatut vähikäiku, mis tähendab, et maailmamajanduses võib sel aastal veel halbu uudiseid tulla, arutab Äripäeva loodud investor Toomas.

Ka minu portfellis on alates 2006. aastast USA vasekaevandaja Southern Copperi aktsiad. Ettevõte oli pikemat aega hea dividendimaksja, kuid viimasel ajal mõjutab tooraine hinnalangus ka firma käekäiku. Seega jälgin vase hinna arenguid veidi suurema huviga.

Näitab erinevate tööstusharude käekäiku

Sel nädalal kukkus vase hind viie aasta põhja, kuna tööstusriigi Hiina nõudlus tooraine järele aina väheneb. Autode juhtmestike ja torude valmistamisel kasutatav metall on tänavu kõige halvemini esinenud energeetikasektoriväline tooraine Bloombergi tooraine indeksis. Indeks omakorda on langenud 12 aasta madalaimale tasemele.

Tonn vaske maksis neljapäeval Londoni metallibörsil 5644 dollarit. Päev varem langes hind pea 6 protsenti ja möödunud aasta lõpust on kukkumine juba 12 protsenti. Bloombergi küsitletud analüütikud prognoosivad, et hind langeb tänavu veel 13%.

Ajaloo jooksul on vask võrreldes teiste toorainetega olnud heaks globaalse kasvu indikaatoriks just seetõttu, et seda kasutatakse väga paljudes tööstusharudes. Nüüd liigub see aga majandusnäitajatest erinevalt.

Osa prognoosib kasvu

Hoolimata ootamatult järsust kukkumisest arvab nii mõnigi välisanalüütik, et vase hind on saavutanud peaaegu oma põhja ning see pakub häid ostuvõimalusi. Näiteks arvab Korea Exchange Bank Futuresi metallikaupleja Chae Un So, et kuigi vase fundamentaalnäitajad pole head, siis selle nädalane järsk kukkumine oli liig.

Optimistlikke noote sisendab ka sel nädalal avaldatud Hiina krediidikasvu näitaja, mis ületas detsembris ökonomistide ootusi. Ülemaailmselt hoiavadki toorainekauplejad silma peal just Hiina majanduse arengul, kuna riik moodustab globaalsest vase nõudlusest 45%. Võrdluseks võib tuua USA, mis moodustab nõudlusest vaid 8%. Ühe uuringufirma CRU Groupi prognooside järgi aeglustub nõudluse kasv tänavu 4%-le, võrreldes mulluse 5,5%ga. Aastatel 2002–2012 oli keskmine kasvutempo koguni 10% aastas. 

Toodang peaks vähenema

USA pank Citigroup prognoosib koguni, et vase hind rallib aasta lõpuks 7000 dollarile tonnist, kuna toodangu kasv aeglustub ja globaalse majanduse olukord paraneb. Juhul kui vase ületootmine tasakaalustub, peaks panga analüütikute hinnangul ka hinnad hakkama taas liikuma korrelatsioonis majanduse üldise käekäiguga.

Kuna kümnendi pikkune hinnaralli julgustas tööstureid toodangut kasvatama ja suuri investeeringuid tegema, siis sel aastal sulgevad suurfirmad eesotsas BHP Billitoniga kaevandusi Austraaliast Lõuna-Ameerikani. Kui mullu oktoobris prognoosis Maqquarie Group, et vase ülejääk on tänavu 475 000 tonni, siis jaanuaris on see prognoos langenud 98 000 tonnile.

Hetkel kuum