Itaalia kaos kandus väärtpaberiturgudele

29. mai 2018, 18:00
Itaalia võib euro ohtu seada.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180529/BORS/180529564/AR/0/AR-180529564.jpg
Ainult tellijale

Erakorralisteks parlamendivalimisteks valmistuvas ning märtsist valitsuseta Itaalias kasvab poliitiline ebastabiilsus, mis raputab nii eurot kui ka kogu maailma väärtpaberiturgusid.

Nii kukub Itaalia börs juba neljandat päeva järjest, seda hoolimata uudisest, et president Sergio Mattarella otsustas nimetada ajutiseks peaministriks majandusteadlase Carlo Cottarelli, kelle moodustatav valitsus koosneb tõenäoliselt tehnokraatidest.

Samuti mõjutavad Itaalia poliitilised arengud Euroopa ja USA aktsiaturge. Nii olid lõunase seisuga kõik suuremad Euroopa börsiindeksid ehk inglaste FTSE 100, sakslaste DAX, prantslaste CAC 40 ja Euroopa börsiindeks Stoxx 600 vastavalt 1,18; 1,2; 1,17 ja 1,24 protsendiga punases. USA turgudele ennustavad miinust futuurid, mis on samuti üle poole protsendi oma väärtusest kaotanud. Kõige rohkem on aga täna oodatult miinuses Itaalia enda börsiindeks FTSE MIB, 2,87 protsendi võrra.

Turge häirivad üha süvenevad spekulatsioonid, et Itaalia võib eurotsoonist lahkuda. Seda ohtu üritas president küll maandada, vetostades euroskeptilise Paolo Savona saamise rahandusministriks. „Ebamäärasus tekitaks Itaalia investorites hirmu ning peletaks eemale välisinvestoreid,“ põhjendas Mattarella vetot.

Segadus jätkub

Kuna Itaalia valitsuse võlg ulatub 2 triljoni euroni ning populistlikud Viie Tähe Liikumine ning Põhja Liiga on lubanud hoolimata presidendi vetost Savona rahandusministriks saamist edasi toetada, ei pruugi presidendi sammust piisata - kasvav poliitiline pinge võib viia ikkagi uute valimisteni. „Seetõttu on presidendi sammust tekkinud usk, et asjad lähevad paremaks, asendunud paanikamüügiga,“ sõnas Frankfurti DZ Banki analüütik Rene Albrecht. „Seda eelkõige seetõttu, et Põhja Liiga on lausa uute valimiste hinnaga valmis Savonast kinni hoidma.“

Uute valimiste korral suudaks Viie Tähe erakond ning Põhja Liiga tõenäoliselt taas oma edu korrata ning parlamendis enamuse saavutada. „See tähendaks, et tekib valitsus, kes kulutab rohkem kui teenib, mis on teravas vastuolus Euroopa Liidu reeglitega,“ nentis Albrecht.

Tasakaalust nihkuda võiv eelarve teeb muret ka Moody'sele, kes ähvardas riiki krediidireitingu langetamisega, kui populistid peaksid selle fiskaalse olukorra ohtu seadma.

Savonas nähakse aga ohtu Euroopa stabiilsusele seetõttu, et ta on tugevalt ühisvaluutat kritiseerinud - tema hinnangul võimaldavat euro Saksamaal teistele liikmesriikidele reegleid dikteerida. Lisaks on tõenäoline, et Savona lõpuks ikkagi valitsusse ka pääseb, sest Cottarelli, kellele on euro toetajana küll praegu antud valitsuse moodustamise mandaat, ei pruugi saada parlamendi enamuse heakskiitu – enamus on ikkagi nimetatud kahe populistliku partei käes.

Surve all euro

Segadus seab ohtu ka euro. „Selline olukord turgudel võib püsida veel mõnda aega, sest Itaalias võib kujuneda poliitiline kriis, mille lahendamiseks pole presidendil piisavalt võimu,“ sõnasid FxPro analüütikud MarketWatchile. „Kuna võlakirjad kasvatavad kõige selle taustal oma väärtust, võib see tähendada, et Euroopa Keskpank ei saa veel niipea intressimäärasid tõsta, ning see seaks euro valuutana surve alla," kirjeldasid analüütikud Itaalia poliitilise kriisi laiemaid mõjusid.

Nii kukkus euro ainuüksi täna üldise valuutakorvi ja Šveitsi frangi suhtes, mõlemal juhul pea protsendi võrra. „Väga raske on ennustada, kus see kõik lõpeb,“ tõdes Saxo Banki analüütik John Hardy.

Olukorda ei leevenda ammugi tõsiasi, et Viie Tähe liikumine ning Põhja Liiga on selgelt välja öelnud, et võitlevad riigi eurotsoonist lahkumise poolt. „See tähendaks, et uued valimised oleks sisuliselt Itaalia euroalasse jäämise poolt või vastu referendum,“ ütles Itaalia poliitik Matteo Salvini.

Kuigi Euroopa poliitikud on avaldanud lootust, et Itaalia saab endale Euroopa-meelse valitsuse ning püsib ühenduses, valavad õli tulle ning aitavad populistide toetajaid mobiliseerida ka teised paremäärmuslikud poliitikud. „See, et Cottarellile anti hoolimata vähemuses olekust võimalus valitsus moodustada, näitab demokraatia kriisi – rahva võim tuuakse finantsturgudele ohvriks,“ sõnas Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen. „Itaalias on vohama löönud finantsfašism,“ rääkis ta.

Viha Euroopa vastu

Itaalia lahkumise mõju eurotsoonist ei saa alahinnata - tegemist on rahaliidu suuruselt kolmanda majandusega. Sama tunnevad ka itaallased ise, seda küll teises võtmes.

„Populistide domineerimine on selle tulemus, et Itaalia valija tunneb, justkui oleks Euroopa Liit nende majandusliku võimekuse hävitanud,“ viitavad analüütikud sellele, et valija arvates suudaks Itaalia-suurune majandus iseseisvalt edukamalt toimetada.

Täpsemalt süüdistatakse analüütikute hinnangul Euroopa institutsioone ning eelkõige Saksamaad selles, et riigile on peale surutud karm eelarvepoliitika. Kui vasakpoolsema mõttelaadiga hääletaja näeb seda põhjusena, miks pole suudetud piisavalt toetusi maksta, siis parempoolsete sõnul pärsivad Euroopa Liidu reeglid investeeringuid ning seeläbi majanduskasvu.

„Itaalia majandus on täna inimese kohta 5 protsenti väiksem kui aastal 2001, samal ajal on Euroopa majandus kasvanud 18 protsenti,“ illustreeritakse praegust lõhet Itaalia ja Euroopa majanduse vahel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2018, 16:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing