Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

See ümmargune saja dollari piir

05. juuli 2018, 21:02
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180705/TRADER/180709831/AR/0/AR-180709831.jpg

Legendaarne kaupleja Jesse Livermore uskus, et kui aktsia hind ületab mõne ümmarguse piiri – 50, 100, 200 dollarit näiteks –, siis on aktsial jõudu tõusta sellest piirist veel tükk maad kõrgemale. Mõtlesin, et katsetan, kas Livermore'i tähelepanekud ka tänapäeva turgudel paika peavad.

Ravimiarendaja Neurocrine Biosciences aktsia läheneb 100 dollari piirile. See on eelmise nädala madalseisust 95 dollari juures ilusti sirgelt tõusnud 99 dollari tasemele. Nüüd lähengi proovima, kas tal on jõudu ületada ka saja dollari piir ja kui on, siis kas jooksu jätkub kauemaks, nagu Livermore täheldas.

Tegelikult on Neurocrine'i aktsial põhjust tõusta ka. Peatselt peaks USA ravimiamet FDA andma (või andmata jätma) turuloa firma Elagolixi-nimelisele preparaadile endometrioosi raviks. Endometrioos on viljakas eas naistel esinev healoomuline kasvaja, mis võib aga osal juhtudel areneda pahaloomuliseks.

Sellele haigusele puudub praegu efektiivne ravi, mistõttu menetleb FDA Neurocrine'i avaldust kiirendatud korras. Prioriteetsest staatusest hoolimata lükkas ravimiamet otsust 10. aprillil kolme kuu võrra edasi, ehk see võiks tulla umbkaudu 10. juulil.

Edasilükkamine on küll veidi ärevakstegev märk, kuid mitte liiga palju. Mitu analüütikut usub, et positiivseid tegureid on rohkem kui negatiivseid ja et Neurocrine saab oma turuloa. Mis omakorda peaks aktsia hinna samuti tõusma panema.

Miks ootasin ma, kuni aktsia tõusis 95 dollarilt 99 dollarile? Väike võit oleks juba ju taskus? See on otsene Livermore'i mõju: tema tehing Bethlehem Steeli aktsiatega, mis 1915. aastal kaupleja järjekordsest august välja tõi, toimus sarnaselt. Ta ootas kuni aktsia hind tõusis läbi 90ndate, et olla tõusutendentsis kindel ja võttis positsiooni vahetult enne 100 joone ületamist. Siis ei peatunud Bethlehemi aktsia enne, kui hind näitas 140 dollarit.

Kui palju riski on parasjagu?

Eile võtsin, nagu rääkisingi, positsiooni valuutaturul, Hiina renminbis USA dollari vastu. Ehk läksin dollaris renminbi vastu lühikeseks.

Olin aga parasjagu hädas positsiooni võtmisega. Ma ei tahtnud panna stop-loss'i väga lähedale, aga ei tahtnud ka riski liiga kõrgeks ajada. Sestap tuli täpselt määrata positsiooni suurus.

Lõpuks otsustasin võtta eile 0,01koguselise (lot) positsiooni, ehk väikseima, mida on Admiral Marketsis võimalik võtta. Seda katseks, et mõõta võimaliku riski suurust.

Mõõtmine õnnestus selles mõttes, et ma tuvastasin, et algul planeeritud 0,1koguseline positsioon on liiga palju. Ja ka selles mõttes, et ajal, mil ma neid ridu kirjutan, on juba väike pluss kogunenud.

Lisasin siis eile võetud 0,01 suurusele positsioonile veel 0,05. See limiteerib stop-loss'i rakendumisel mu kaotuse 66 euroga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. July 2018, 21:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing