22. jaanuar 1998 kell 22:00

Tallinna Pangal utoopilised eesmärgid

Tallinna Pank on seadnud eesmärgiks saavutada Balti turul 35 protsendi suurune turuosa ning käivitada kogu turgu hõlmav uus finantsgrupp, teatas vastvalitud Tallinna Panga nõukogu esimees Targo Raus.

Äripäeva arvates on tegemist utoopilise eesmärgiga, mida ei ole võimalik täita. Tegelikult peaksid Tallinna Panga omanikud seadma endale eesmärgi pank võimalikult atraktiivseks muuta ja see siis mõnele suuremale konkurendile maha müüa.

Seda soovitust aga suuraktsionäride esindajatest koosnev panga nõukogu tõenäoliselt ei järgi, sest Tallinna Panga juhtide vaheliste lahkhelide üks peamisi põhjusi oli nõukogu esimehe kohalt lahkunud Guido Sammelselja soov liita Tallinna Pank Ühispangaga.

Noored mehed eesotsas Targo Rausi ja panga juhatuse esimehe Rait Lukasega ei olnud aga päri mõttega, et Tallinna Pank pangandusmaastikult kaob. Nemad soovivad jätkata iseseisvalt.

Tallinna Panga juhtide omavahelised suhted halvenesid pärast nn laevalaenu skandaali. Kuni selle ajani olid juhtohjad tugevalt Sammelselja käes ja Lukas oli rohkem marionett.

Pärast luhtunud laevaäri hakkas aga Lukas üha rohkem pead tõstma. See Sammelseljale ei meeldinud ja juhtidevaheline ebakõla ja koordineerimatus tekitas segadust.

Pangajuht Sammelselja üks oluline puudus oli usaldamatus alluvate suhtes. Ta sekkus liiga tihti panga tegevjuhtimisse.

Teine miinus oli pidev vassimine ja ebatäpse info edastamine väikeaktsionäridele. Viimane näide oli üleeile avalikkuseni jõudnud info Sammelselja võimalikust lahkumisest nõukogu esimehe kohalt. Sammelselg väitis BNSile, et tegemist on kuulujutuga, mida ei tasuks tõsiselt võtta.

Vale oli Sammelselja suust kerge tulema ka siis, kui ta lükkas ümber info, mis puudutas Tallinna Panga ja Ühispanga vahel peetavaid läbirääkimisi.

Ühelt poolt peaks Sammelselja lahkumine suurendama investorite usaldust Tallinna Panga vastu. Uus nõukogu esimees on aga jälle käinud välja utoopilise tulevikunägemuse, mis sunnib investoreid ettevaatlikkusele.

Jääb arusaamatuks, millele tugineb Tallinna Panga arenguplaan saavutada Balti turul 35 protsendi suurune turuosa.

Balti pangandusturg on juba välja arenenud ja Tallinna Pangal ei ole lihtsalt jõudu oma turuosa suurendada. Nad ei ole suutnud isegi Eestis oma positsioone säilitada.

Juhtkonnas valitsenud sega-dus ja mitmed valed otsused on panga mainet ja usaldusväärsust tugevalt kahandanud ja see on sundinud paljusid Tallinna Panga kliente panka vahetama.

Selle asemel, et pilvedes hõljuda ja üritada iga hinna eest oma panka teha, peaksid Tallinna Panga noored juhid eesotsas Targo Rausiga maa peale tagasi tulema.

Ainus eesmärk, mida Tallinna Panga juhid ja suuromanikud saaksid endale täna püstida, on Tallinna Panga kiire ja aktsionäridele võimalikult soodne mahamüümine mõnele konkurendile.

Hetkel kuum