11. veebruar 1998 kell 22:00

Eelarveparandused valitsuse otsustada

Kui valitsus ei suuda koostada riigieelarve eelnõu, mis riigikogus läbi läheb, siis peab ta tagasi astuma, lausus Reformierakonna fraktsiooni liige Heiki Kranich. Kranich tegi riigieelarve seaduse eelnõu parandusettepaneku, mille kohaselt hakkab riigikogu valitsuse esitatud eelarve eelnõud arutama, kuid parandusi sinna saab teha üksnes valitsus. Pärast kolmandat lugemist võtab riigikogu eelarve vastu või lükkab tagasi.

Rahanduskomisjoni esimehe Olev Raju sõnul läheb Kranichi ettepanek võimude lahususe seisukohalt vastuollu põhiseadusega. «Seni oli valitsusel õigus ja kohustus eelnõusid esitada, kuid nüüd peaks ta neid ka menetlema hakkama,» ütles Raju.

Kranich pidas Raju seisukohta ekslikuks. Ma ei näe võimalust, et Eesti võiks lähiajal saada riigikogu enamuse toetust omava valitsuse, mistõttu praeguse korra kohaselt võib valitsus saada täitmiseks eelarve, millega ta nõus pole või mille täitmisega ta toime ei tule, lisas ta.

Tänavuse riigieelarve arutelul võideldi riigikogus koolimajade katuste parandamise eest, kuid Kranichi väitel peab riigikogu käsitlema riigi arengut tervikuna.

Kranichi paranduse läbimineku korral kaob riigikogu liikmetel võimalus anda oma valijatele lubadusi suruda riigikogus läbi mingite objektide rahastamist. «Praegu istub riigikogus saadikuid, kelle valimisedu põhines populistlikel lubadustel. Me peame riigi stabiilsust eelistama riigikogu liikmete huvidele,» ütles Kranich.

Hetkel kuum