7. aprill 1998 kell 22:00

Parim välisinvestor Singapurist

Tolaram Group tunnistati konkursi Välisinvestor 97 peaauhinna võtjaks. Investeeringute ja kaubanduse arendamise sihtasutuse nõukogu esimees, majandusministeeriumi asekantsler Signe Ratso selgitas Välisinvestor 1997 peaauhinda välja kuulutades, et tiitli võitnud Tolaram Group on senise Eestis tegutsemise aja jooksul jõudnud ka Tallinnast kaugemale teistesse Eesti piirkondadesse, mida konkursil võitja selgitanud nõukogu hindamisel ka eriti arvesse võttis. Ratso märkis, et eduka ekspordi kõrval kasvas ligi kaks korda Tolarami käive. Tolaram tegutseb mitmes tööstusvaldkonnas. Firmale kuuluvad muuhulgas tekstiilivabrikud Sindis ja Viljandis ning paberi- ja tselluloosivabrik Kehras.

Tolaram Groupi Baltimaade direktor Sonny Aswani ütles eile, et saadud tunnustus annab talle kindlust jätkata Eestisse investeerimist ka pikemas perspektiivis.

Peale välisinvestori peaauhinna jagati sel aastal ka neli eriauhinda. Parima ekspordi edendamise auhinna pälvis Kreenholmi Valduse AS. Signe Ratso sõnul on Kreenholmi Valduse AS lisaks parimatele eksporditulemustele ka hea näide edukalt saneeritud ettevõttest. Kreenholmi Valduse tegevdirektor Meelis Virkebau tunnistas, et kõige raskem etapp ettevõtte tööle rakendamisel oli tema restruktureerimine mitmeks eraldi töötavaks tütarettevõtteks.

Mahult suurim välisinvesteering, 520 miljoni krooni, tehti eelmisel aastal erastatud Eesti Merelaevandusse. Nimetatud investeeringutega on Ratso sõnul loodud ettevõttele alus edaspidiseks arenguks.

Eesti Merelaevanduse juhatuse esimees Olev Schults nimetas eelmisele aastale tagasi vaadates tähtsaimaks sündmuseks ettevõtte edukat erastamist. Mullu suvel erastatud ettevõtte 700 miljoni kroonisest ostusummast kanti 300 miljonit krooni firma omakapitali.

Parima töökohtade looja auhinda valides ei arvestanud komisjon ainult loodud töökohtade absoluutväärtust, vaid ka piirkonda, kus inimesed tööd on saanud. «On suur vahe, kas töökoht on loodud Tallinnas või Järvakandis,» lausus Ratso, andes üle auhinda Järvakandi Klaasi ASile.

Eesti toote kvaliteedi arendamisel tunnustati sel aastal Elcoteq Tallinn ASi, kellele ei olnud Ratso sõnul üheski tööstusvaldkonnas ei kvaliteedi ega tehnoloogia osas väärilist vastast.

Eelmise aasta parimaid välisinvestoreid tervitas eile ka president Lennart Meri. Oma kõnes rõhutas Meri välismaiste otseinvesteeringute tähtsust nii Eesti regionaalsele arengule kui ka välispoliitikale. Meri rääkis, et kuigi Eestis napib veel haritud tööjõudu, toovad investeeringud ja uued töökohad meile rohkem oskusteavet. «Me oleme sunnitud õppima isegi siis, kui me seda veel ei väärtusta,» ütles ta.

Hetkel kuum