3. november 1998 kell 22:00

Maksuamet jätkab maksuvõla nõudmist

Repo Vabrikud viitas oma taotluses rahandusminister Mart Opmanni määrusele, mis alandab 1. oktoobrist kuni tuleva aasta 15. jaanuarini maksuvõla intressi poole võrra 0,035 protsendini päevas. Võrdluseks -- Hansapangas on viivis laenuvõlgnevuselt tüüplepingu järgi 0,2% ja Ühispangas 0,5% päevas.

Maksuamet ei saa kinkida maksuvõlga ettevõtetele, kes pole taotlenud maksuvõla ajatamise graafikut, kommenteeris maksuameti peadirektori kohusetäitja Aivar Sõerd.

Kui maksuamet on jäigal seisukohal, et rakendab õigust jätta enammakstud käibemaks võlgnevuste summas tagastamata, ei tööta rahandusministri määrus mitte eksportööride, vaid siseturu kasuks, lausus Repo Vabrikud juhatuse liige Rein Kuusmik. Määrusega anti ettevõtetele välistingimuste halvenemise tõttu võimalus kasutada raha raskest olukorrast väljatulemiseks, vastupidisel juhul võib lugeda määrust populistlikuks ja tegelikkuses mittetoimivaks, lisas Kuusmik.

Tingituna ekspordimahust kuulub Repo Vabrikutele iga kuu tagastamisele 2 mln kr käibemaksu, millelt Ida-Viru maksuamet on enne ettevõttele ülekandmist pidanud kinni 800 000 krooni üksikisiku tulumaksu võlga. «Miks Kuusmik luges määrusest välja, et võib makse mitte maksta, ei saa ma aru,» märkis Ida-Viru maksuameti juhataja Raissa Vares. Tema kinnitusel ütles Repo Vabrikute finantsdirektor, et ettevõttel on plaan jaanuarini makse mitte maksta. Repo Vabrikute üksikisiku tulumaksu võlg kasvaks Varese sõnul jaanuariks üle 3 mln krooni. «Riik peab oma kätte saama,» teatas Vares. Tema sõnul on Repo Vabrikute pöördumise põhjus määruse tõlgendamises, et maksuametil on maksude kinnipidamise õigus, aga pole kohustust.

Aivar Sõerdi sõnul saaks Repo Vabrikute pöördumist arutada, kui ettevõte esitaks maksuvõla ajatamise graafiku taotluse, millega kaasneb põhjenduse, äriplaani ja rahavoogude prognoosi esitamine. «See on nagu riigipoolne laenuandmine,» põhjendas ta.

Hetkel kuum