4. november 1998 kell 22:00

Kauplused lõpetavad liisingu vahendusel müügi

Kodumasinaid müüva ASi Taifuun juhatuse esimees Aili Repp ütles, et nende poest ei saa liisinguga osta juba paar nädalat, sest inimesed on üha rohkem liisingufirmadele ostetud kauba eest võlgu jäänud.

Võlglaste olukorda uurides selgus, et mitmed garandiks olnud firmad on hoopis pankrotti läinud, rääkis Repp. «Me ei saa seda endale enam lubada, sest poolteist miljonit krooni liisinguraha istub meil veel pea kohal, mille arvel võib võlglasi juurde tekkida,» selgitas ta.

Kui inimesed oma kvartaalseid makseid korralikult ei tasu, peab kauplus võla liisingufirmalt tagasi ostma, olemata samas kindel, kas kaup inimeselt üldse kätte saadakse.

Repp tõi näiteks 15 000 krooni võlgu jäänud arvutispetsialisti Kaido Kaiseli, kes oli oma vara juba edasi müünud. Õnneks maksis Tallinna kõrgem kommertskool enda garanteeritud raha korralikult välja, mitme suure pettuse eest istub Kaisel aga vangis. Repp ütles, et leping ASiga Hansa Liising on peatatud, lõplikku otsust pole veel tehtud.

Liisinguvõimaluste pakkumise lõpetamisest alates detsembrist andis teada ka Tallinna mööblimaja. Ettevõte toob põhjuseks samuti üha kasvavad võlad lepingujärgsetest maksetest, mistõttu suurenevat riski ei soovita täiendavalt kaela võtta.

Mööblimaja juhtkonnal ei olnud eile võimalik otsust täpsemalt kommenteerida.

Liisinguvõimalust pole enam ka Tarmeko mööblikauplustel, kes tegid seda varem Maapanga kaudu. Tarmeko kaupluste juht Jaak Taru rääkis, et liisingu taaskäivitamist ei ole enam plaanitud, sest selle järele on kadunud ka nõudmine. «Meie käest ei ole seda küsimas käidud, ostjad maksvad kauba eest täies mahus,» lausus ta.

Hetkel kuum