24. november 1998 kell 22:00

EOS investeerib 80 mln krooni

EOS ehitab poole aasta jooksul terminaali olemas-

olevale raudteeharule täiendavad kütuse tsisternidest mahutitesse ümberlaadimise süsteemid ja uued raudteeharud terminaali kasutamata territooriumile.

«Uusi mahuteid lähema poole aasta jooksul ehitada vaja pole, sest praegu on kitsaskoht rongide tühjaks-

laadimine,» kommenteeris EOSi juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer. Mahuteid on vaja juurde ehitada siis, kui rongide tühjendamise kiirus saavutab taseme, et mahutid täituvad enne laevadele ümberlaadimist, lisas Lugtmeijer. Tema sõnul on uutele mahutitele aeg mõelda poole aasta pärast.

«Praegu on õige hetk investeerida laadimise kiirendamisse,» kommenteeris EOSi investeeringut Eesti suurima transiidifirma ASi Pakterminal nõukogu esimees Aadu Luukas.

Transiidifirmad on juba pikka aega hädas Eesti Raudtee läbilaskevõimega, mis pidurdab Venemaa naftasaaduste vahendamist lääneturule. Eriti hulluks muutus olukord raudteel möödunud kuul Vene rubla devalveerimise järel, kui Venemaa suurendas järsult naftasaaduste eksporti ja Eesti raudteedel seisid tuhanded kütusetsisternid.

Eestit läbival kütusetransiidil on Lugtmeijeri hinnangul kaks kitsaskohta. Talvel on selleks terminaalide laadimiskiirus, sest masuut vajab külmakraadidega soojendamist. Suvel takistab raudtee vahejaamade ummistumine, mille tõttu tellitud rongid õigel ajal terminaali ei jõua.

Investeeringuraha tuleb nii EOSi omavahenditest kui firma omanikelt, ütles Lugtmeijer.

EOS on USA kütusekontserni Coastal Corp sidusettevõte. Investeeringute tasuvuseks vajalik kütusemahu suurenemine on Lugtmeijeri sõnul tänu Venemaa partnerite tegevusele tagatud. «See on 95 protsenti kindel,» kommenteeris ta.

EOS on kolme aasta jooksul investeerinud Termoili 400 miljonit krooni. Esimene investeering oli torujuhtme ehitamine Maardu terminaalist Muuga sadamasse.

Kaks aastat tagasi erastas EOS ASi Esoil, mille koosseisu kuulusid Termoil ja AS EK, mille EOS müüs sel kevadel Hollandi-Suurbritannia kontsernile Shell.

- EOS investeerib poole aasta jooksul 80 mln krooni Termoili laiendamisse

- ehitustööd november 1998 kuni aprill 1999

- terminaali läbib 1998. a 2 mln tonni naftasaadusi

- investeeringu järel läbib terminaali 1999. a vähemalt 3 mln tonni naftasaadusi

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum