Kaja Koovit • 30. august 1999 kell 22:00

Eksperdid soovitavad eksportivat tööstust

Investeerimisportfellis riskide hajutamiseks tuleks tööstussektoris kindlasti peale Saku Õlletehase vaadata Harju Elektri ja Viisnurga aktsiat, sest eksportivate ettevõtetena sõltuvad nad vähem kohalikest makromajanduslikest hüpetest, rääkis Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Reisenbuk möönis, et vähese likviidsuse tõttu ei sobi aktsiad mitte lühiajaliseks investeeringuks, vaid pikemaajaliseks rahapaigutuseks.

Hansapanga analüütik Urmas Riiel märkis, et investeerimisotsuste langetamisel ei maksaks tähelepanuta jätta ka rõivatööstusettevõtet Baltika, kes pole spetsialiseerunud ainult alltöövõtule, vaid toodab enda kaubamärgi all tarbijale vastuvõetava kvaliteediga toodangut.

Reisenbuk hindas rõivatööstusettevõtete väljavaateid tagasihoidlikuks, sest nende edu on tuginenud põhiliselt odavale tööjõule. Hüppelist kasvu rõivatööstuses ei ole ette näha, kuid sealsed kulud suurenevad, mis teeb investeeringu ebaatraktiivseks, põhjendas Reisenbuk.

Ebaselge omanikestruktuuriga tööstusettevõtted sobivad Riieli sõnul spekulatiivsele lühiajalisele investorile, sest pikaajalise investeerija jaoks puudub neil selge arengukava.

Äripäeva tööstussektori indeks on põhiliselt Rootsist suurinvestorit ootava Norma aktsia hinna tõusu mõjul kerkinud juunik lõpuga võrreldes viiendiku võrra ja jõudis eile õhtuks 35,6 punkti tasemele.

Indeksisse kuuluvad 14 börsil kaubeldava ettevõtte aktsia hulgas ka ehitusettevõtete EMV ja Merko Ehitus aktsiad.

Ehitusettevõtetesse investeerimisega kaasneb investori jaoks analüütikute sõnul suur risk, sest ettevõtted võivad väga kiiresti kasumist kahjumisse jõuda.

Samaväärselt pangandussektoriga on ehitusettevõtted väga volatiilsed ja sõltuvad otseselt makromajanduslikest tingimustest, lausus Reisenbuk.

Eesti ühinemiseks Euroopa Liiduga tuleb infrastruktuuri teha suuri investeeringuid, mis peaks tööd andma ka siinsetele ehitusettevõtetele, kuid puudub kindlus, et potentsiaalsete suurte objektide ehituskonkursi võidavad siinsed ettevõtted, lisas Reisenbuk.

Hetkel kuum