Peep Sooman • 10. november 1999 kell 22:00

Pankrotistuvad ehitusfirmad tõmbavad kaasa alltöövõtja raha

Eesti ühe suurema ehitusfirma FKSM nõukogu esimees Tiit Kuuli ütles, et kui eelmine aasta oli halb aasta pankadele, siis tänavune on ehitusfirmadele hullem.

Alltöövõtjad kasutavad objektide ehitamisel reeglina oma raha. Peatöövõtja pankroti korral võtavad aga võlausaldajatest pangad peatöövõtja vara endale, mistõttu väikefirmad oma raha enam ei näe.

Teedeehitusfirma Esmar-TH juhataja Valdar Süld ütles, et aasta algusest on nende firmale võlgu jäänud viis pankrotistunud peatöövõtjat ning firmal on võlgade näol pankrotipesades kinni üle miljoni krooni.

«Ma olen kindel, et ma ei näe sellest rahast sentigi,» lausus Süld. Ta ütles, et firmal on ehitustööde eest kätte saamata raha Wiklari, Viimsi Projekti ja Feeri käest. Kahe ülejäänud võlgniku nime ei soovinud ta avaldada, kuna nende võlgade sissenõudmisega tegeleb inkassofirma.

«Alati toimub pärast pankroti väljakuulutamist kõik ühe ja sama stsenaariumi järgi,» rääkis Süld. «Peatöövõtjale raha laenanud pank võtab objekti endale ja pankrotihaldur kinnitab, et alltöövõtjatel pole ehitusse paigutatud raha tagasi saamiseks erilisi võimalusi. Saamata miljon olnuks meie selle aasta kasum,» lisas ta.

Asso Ehituse pankroti tõttu kaotas üldehitusfirma Asareks 300 000 krooni Sõpruse puiestee äärde rajatud Lukoili bensiinijaama ehitusel.

Asareks OÜ tegevdirektor Rene Vei ütles, et praegu käib kohtuprotsess raha tagasisaamiseks.

«Olen 100% kindel, et me raha tagasi ei saa,» lausus Vei. Tema sõnul peab firma tihti oma kõik käibevahendid ehitusele kaasama, et tähtaegu mitte ületada.

Akende ja uste paigaldamisele spetsialiseerunud ASi Windoor juhatuse liige Mailis Lintlom ütles, et firma kaotas ASi Feer pankrotiga 20 000 krooni. «Õnneks on see väike summa, meil on suhteliselt hästi läinud,» lausus ta. Lintlomi sõnul pole Windoor ühelgi objektil kasutanud oma raha rohkem kui poole miljoni krooni ulatuses.

Tiit Kuuli sõnul maksab FKSM alltöövõtjale siis, kui on lepingus ette nähtud, mitte kohe pärast raha saamist tellijalt.

Suurte ehitusfirmade eelis on suurem omakapital, mis lubab mõne aja ka kahjumiga töötada, ütles Kuuli. «Praegu on liiga palju ehitusfirmasid, aasta pärast võiks vähem olla ka keskmise suurusega ehitusfirmasid, mille aastakäive on paarkümmend miljonit krooni,» lausus ta.

Hetkel kuum