7. november 2000 kell 22:00

Dagens Industri: Euroopa Komisjon (EK) on esitanud New Yorgi piirkonnakohtule hagi USA tubakafirmade Philip Morris ja RJ Reynolds vastu. EK nõuab tubakafirmadelt miljardilist kahjutasu selle eest, et nad on soodustanud suures koguses sigarettide salakaubana toimetamist ELi riikidesse.

Oma tsiviilhagis väidab EK, et need tubakafirmad on rikkunud USA salakaubandus- ja korruptsiooniseadusi, ütles EK eelarvevolinik Michaele Schreyer. ELi eelarve jaoks on sigarite salakaubandus tõsine probleem, sest ELi riikides müüdavatest sigarettidest on 10 salaja sisse toodud. Põhiliselt jõuavad need sinna Ida-Euroopa riikide kaudu. EK väidab, et Philip Morris ja RJ Reynolds on niisugusest salakaubandusest teadlikud, kuid pole midagi ette võtnud selle peatamiseks.

Taloussanomat: Soome palgatöötajate suurim ametiühing SAK püsib kindalt nõude juures, et tuleva aasta palk peab tõusma 3 ja ületuleval aastal 2,5. Algses nõudmises olid need vastavalt 3,8 ja 3.

Soome tööandajad pakuvad palgatõusuks tuleval aastal 1,8 ja 2002. a 1,3. Tõenäoliselt asuavad ka teised palgatöötajate ametiühingud SAK eeskuju järgima.

Soome rahandusministeeriumi hinnangul on palgatõusuks ruumi 2?2,5, kuna sellisel juhul saab inflatsiooni veel ohjes hoida. Valitsus lubab ka aastal 2002 maksusoodustusi.

Helsingin Sanomat: Vene ja ameerika vabatahtlikud uurijad on leidnud suures koguses radioaktiivseid aineid tseesiumi ja strontsiumi Tomski linna lähedalt Obi lisajõgedest. Paarkümmend kilomeetrit Tomskist eemal asuvas Severskis toodeti kuni 1990. aastate alguseni tuumapeades vajalikku plutooniumi ja uraani.

Soome asjatundjate sõnul on Severski lähedal paigutatud vedelal kujul madala ja keskmise aktiivsusega tuumajäätmeid kuni poole kilomeetri sügavustesse aukudesse. Sealt satub see otse pinnasesse. Kokku on seal tuumajäätmeid tohutul hulgal.

Hetkel kuum