Ervin Soon • 21. november 2000 kell 22:00

Kaevurite sanatooriumist rahvusvaheline kuurort

Eesti Põlevkivi tütarettevõtte ASi Toila Sanatoorium aktsiad ja võlad ostis kevadel 6,5 miljoni krooni eest AS Agdeck, mis kuulub lisaks tegevjuhile Sulev Reelole veel paarile eestlasele ja ühele sakslasele. Seni pidas ettevõte Jõhvis nelja suurt kauplust.

Sulev Reelo räägib, et sanatoorium, mis teenis viimasel ajal 5 miljoni kroonise aastakäibe juures 8 miljonit krooni kahjumit, on nüüd plussi jõudnud.

Reelo peab sanatooriumi senist kahjumit eelkõige ühe ettevõte teenindamisest tingituks. Asutus oli mõeldud peamiselt kaevuritele ja teistele põlevkivisektori töötajatele. Nüüd on kaevurite osakaal 5 protsenti ning päris palju käib sanatooriumis soomlasi ja sakslasi. Suurema osa klientuurist moodustavad aga Eesti inimesed, kes tahavad vaheldust Pärnu ja Haapsalu ravi- ja puhkeasutustele.

Reelo sõnul on sanatooriumi majandustulemused paranenud teenuste lisamisega, näiteks konverentsid. Ka on välismaalaste jaoks kõik hinnad kõrgemad.

Uus omanik on kasvatanud 280kohalise ravi- ja puhkeasutuse täituvuse 30-lt 45 protsendile. ?Eesmärk on jõuda 70protsendilise keskmise täituvuseni,? ütleb Reelo.

Ta vihjab, et muud imed peale oskuslikuma majandamise pole sanatooriumi käekäiku parandanud. ?Kärpinud oleme kulusid, teenindussektoris oleme osa töötajaid välja vahetanud.?

Agdeck on sanatooriumisse investeerinud ligi 6 miljonit krooni, 4 miljoni eest plaanitakse veel renoveerida ? kulutused peaks tasa teenima kolme aastaga. Ühe suurema investeeringuna muudeti kaasaegseks restoran, remonditud on ka üks numbritubade korrus. Restoranis, mida saavad kasutada nii sanatooriumis viibijad kui ka lihtsalt lõunatama tulijad, pakutakse õhtuti ühena vähestest ses kandis elavat muusikat ning näidatakse varieteed. Sanatoorium kavatseb rohkem kasutada ka 240kohalist kinosaali. ?Venekeelsed inimesed on nurisenud, et enam diskot ei ole ? see on tõesti tagaplaanile jäänud,? nendib Reelo.

Koos kahe piirkonna valla, kohalike teenindusettevõtjate ja talunikega, sadama, spordiklubi, Ontika koolitus- ja arenduskeskuse ning teistega kinnitas Toila sanatoorium sel nädalal registrikõlbulikuks mittetulundusühingu Toila-Ontika Merekuurort, mida tahetakse kasutada piirkonna ühtse kaubamärgina ja omavahelise koostöö elavdamiseks. Kuurorti peetakse sobivaks keskuseks turistidele, kes teeksid huvireise näiteks Narva või Kuremäe kloostrisse.

Ühingu raames kavatsetakse avada Toila pargis ja Valaste värskelt platvormiga varustatud joal infopunktid, enam plaanitakse hakata levitama trükiseid, elektroonilist teavet ja panna välja viitasid.

Esialgu on kavandatud eelarveks pool miljonit krooni, millest osa loodab ühing saada riigi tööstuspiirkondade restruktureerimise programmist. Reelo sõnul kavatsetakse sanatooriumi lähedale kevadel hakata ehitama ka kämpingumaju ning parkimisplatsi autosuvilatele.

Hetkel kuum