Kaja Koovit • 29. november 2000 kell 22:00

Eesti investor eelistab tehnoloogia aktsiaid

Pankade maaklerfirmade vahendusel välisaktsiatesse investeerijate lemmikud on juba pikemat aega Skandinaavia telekommunikatsioonifirmad Nokia, Sonera ja Ericsson.

LHV Directi kasutajad on arvuliselt kõige rohkem ostnud infotehnoloogiafirmade Apple, Oracle ja AMD (Advanced Micro Devices Inc) aktsiaid.

?Eesti investor tunneb Ühendriikide aktsiaturgu väga hästi ja iga päev leitakse mõni uus üllatav investeerimisobjekt,? lükkas Lepik ümber kahtlused, et sealsel turul tegutsemiseks napib teadmisi. Ta lisas, et USA turu ettevõtete kohta on lihtsam infot saada kui Eesti turul.

Lepiku sõnul on Eestis piisavalt inimesi, kes on valmis võtma suuremaid riske ning investeerivad aktsiatesse, mille hind on väga palju langenud, püüdes ostes tabada madalaimat hinda ja lõigata kasu järgnevast hinnatõusust. Tõus võib tulla, aga ei pruugi seda kindlasti teha.

?Mõnel läheb spekuleerimine õnneks, mõnel mitte, kuid tohutut vara kaotamist ei ole meie investorite hulgas olnud,? tõdes Lepik.

Enamus LHV kaudu tehtud investeerimisportfelle on miinuses, sest Nasdaq on alates LHV kauplemissüsteemi avamisest septembri alguses kõvasti allapoole liikunud, kuid inimesed on suutnud oma investeeringutega indeksit lüüa, rääkis Lepik.

7. novembril, mil LHV Direct alustas välisaktsiatega kauplemist, sulgus Nasdaq üle 4000 punkti tasemel. Praeguseks on sealsed aktsiahinnad langenud keskmiselt 33% võrra madalamale.

LHV kogemusele tuginedes muutuvad eestimaalaste seas üha populaarsemaks indeksiinvesteeringud. Ühendriikide turul püsib esireas tehnoloogiafirmasid koondav Nasdaq 100 indeks.

?Indeksiinvesteering on investorile kasulik, sest tõenäosus, et Nasdaq 100 kukub äkki 90 protsenti, on olematu, ühele aktsiale panust tehes võib see aga kergesti juhtuda,? lausus Lepik.

Hetkel kuum