Ülo Toomsalu • 14. detsember 2000 kell 6:07

Pensionitõus seotakse hindadega

Riigikogu eilse otsuse kohaselt suurenevad riiklikud pensionid alates 2002. aastast vastavalt sellele, kuidas tõusid eelneval aastal hinnad ja laekus riigikassasse sotsiaalmaksu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Pensionäride ühenduse esimehe Sven Pärna hinnangul on pensionide indekseerimise seadustamine eakate inimeste jaoks ülimalt oluline. ?See lõpetab selle tõmbetuultes oleku ära. Pensionide suurendamine peab hinnatõusud kompenseerima,? tõdes Pärn.

Kui tarbijahinnaindeks (THI) tõuseks 2001. aastal neli protsenti ja sotsiaalmaksu lisanduks kuus protsenti enam kui tänavu, võidaks 1550kroonise pensioni saaja ületuleva aasta kevadest kuus juurde 77,5 krooni.

Loodetust suurem palgakasv ja töötuse vähenemine, mis mõjutavad soodsalt sotsiaalmaksu laekumist, tooksid kaasa ka suurema pensionilisa. Riigikogu heakskiidu saanud üleminek pensionide indekseerimisele tähendab seda, et pensionäride sissetulek hakkab otseselt sõltuma majanduse käekäigust.

Sven Pärna sõnul olnuks aga õiglasem panna pensionid suhtesse keskmise palga ja THIga. Ka opositsioon kritiseeris valitsust selle eest, et pension seoti sotsiaalmaksu laekumise ja mitte keskmise palgaga.

Hetkel kuum