USA majanduse vilets seis pole siiski lootusetu

Tõnis Arnover 02. märts 2001, 00:00

Greenspani sõnul on veel vara öelda, mil määral riigi majanduskonjunktuuri halvenemine 2000. a teisel poolel mõjutab majanduse edasist arengut. Järelikult ei ole veel lõplikult selge, kas USA majandus on teel sügavasse seisakusse või mitte. Igatahes turud lugesid keskpanga presidendi sõnadest välja, et vajaduse korral on keskpank valmis jätkama baasintresside alandamist, kuid ei taha sellega kiirustada, vaid ootab ära korralise vabaturukomitee istungi, mis peab toimuma 20. märtsil. Seni on keskpank kuu aja jooksul langetanud baasintressi 6,50 protsendilt 5,50-le, kuid selle tervendav mõju majandusele pole veel ilmnenud.

Briti ärileht Financial Times juhib tähelepanu asjaolule, et Fed on tänavu juba korra alandanud intresse vabaturukomitee istungite vahelisel ajal. Kui ta teeks seda teist korda, siis võib see jätta turgudele mulje, et keskpank on sattunud paanikasse, ja panga intressipoliitika maine langeks.

Nüüd, kus selgusid USA eelmise aasta viimase kvartali majandustulemused, võib öelda, et majanduskasv rauges teisel poolaastal ääretult kiiresti. Kui aasta algul oli see viimase 16 aasta kiireim, siis viimases kvartalis ainult 1,1% loodetud 1,4% asemel. Kaks kolmandikku USA majanduskasvust andev eratarbimine suurenes aasta lõpus ainult 2,8%.

Uue aasta algus näitab, et inimesed muutuvad tarbimiskulutuste tegemisel järjest ettevaatlikumaks. Teisipäeval Conference Boardi avaldatud USA tarbijate tulevikuusu indeks, mis jaanuaris oli 115,7 punkti, oli veebruaris langenud 106,8 punktile. Tarbijate usku on kahandanud firmade halvenenud väljavaated, töökoha kaotamise hirm ja tööhõive üldine vähenemine. Kui võrrelda eelmise aastaga, on inimeste tulevikuusk kahanenud 20% ehk viie aasta tagusele tasemele.

Pessimistlikult on häälestatud riigi suured tarbekaupade müüjad, kes ennustavad, et selle aasta tarbekaubamüük tuleb palju väiksem, kui varem arvatud. Kaupmeeste arvates kahandavad inimesed eriti vaba aja veetmisega seotud väljaminekuid, mille põhjuseks on eelkõige kasvanud kulutused kütusele.

Arvestades eratarbimise suurt kaalu riigi majanduskasvus, jälgib keskpank tarbijate tulevikuusu indeksit väga tähelepanelikult. Seda rõhutas oma kõnes ka keskpanga president. Seejuures viitas Greenspan infotehnoloogia positiivsele osale, mis kiirendab firmades otsuste tegemist ja nõudluse muutustele reageerimist. Optimistid rõhutavad, et uus tehnoloogia võimaldab majanduse käima saada kohe, kui ülemäärastest laovarudest on lahti saadud. USA kaubandusministeeriumi kolmapäeval avaldatud andmete kohaselt vähenes IV kvartalis firmade laovarude väärtus 18%.

Alan Greenspani kõnega samal päeval esitas president George W. Bushi valitsus kongressile oma esimese eelarve-eelnõu. Selle eel pidas president parlamendi mõlema koja ühisistungil programmkõne, millega ta otsis toetust kavandatavatele maksukärbetele, mis tema hinnangul peavad aitama majandust ergutada.

Bush leiab, et Clintoni administratsiooni ajal loodud suur eelarve ülejääk võimaldab kärpida makse kümne aastaga 1600 miljardi dollari võrra, vähendada suureks paisunud riigivõlga kümne aastaga 2000 miljardi dollari võrra ja luua 1000 miljardi dollari suurune kriisifond. Ühtlasi tahab uus valitsus suurendada kulutusi haridusele, sõjaväele ja tervishoiule.

Et suured maksukärped saaksid võimalikuks, tuleb Bushi arvates lõigata riigieelarve kulude kasvu poole võrra ehk 4 protsendile aastas. ?Inimesed peavad saama ise valida, kuidas nad oma sissetulekuid kulutavad, tarbeid rahuldavad ja oma võlgu maksavad,? toonitas ta.

Demokraadid Bushi seisukohti ei toeta. Demokraadist senaatori Tom Daschle hinnangul koormab 1600 miljardi dollari suurune maksukoorma vähendamine eelarvet 2000 miljardi dollariga. Ta lisab, et kubernerina Texase osariigis tehtud maksukärped muutsid osariigi ülejäägiga eelarve negatiivseks. Sama poliitika jätkamine viib ka riigieelarve miinusesse ja paisutab riigivõlga ehk teiste sõnadega viib majanduse rappa, on Daschle veendunud.

USA majanduskasvu vähenemine on kajastunud ka euro tugevnemises dollari suhtes. Selleks aastaks ennustatakse USA-le 1,8-, Euroopa Liidule 2,6- ja Jaapanile 1,4protsendilist majanduskasvu. See jätab eurole kevadel head tugevnemisväljavaated. Osa analüütikuid usub, et euro ja dollari kurss võrdsustub, osa arvab, et euro tõuseb kõrgemale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing