Piimaeksport Euroopasse juulis kolmandiku suurem

Kristina Traks 10. mai 2001, 00:00

Piimatööstuste hinnangul võib Eestil tulla aga raskusi pulbrimüügikvoodi täitmisega, kuna piima napib.

?Piimapulbri osas on oht, et ei jätku tooret ning ei suuda täita seda kvooti,? ütles TÜ E-Piim peadirektor Jaanus Murakas. ?Pulbrikvoot on natuke proportsioonist väljas, seda võiks olla vähem ning võid ja juustu selle arvel rohkem.?

Muraka sõnul on E-Piimal või ja juustu osas lepingud praeguseks juba täidetud, piimapulber peab ELi müüdud olema hiljemalt juuni keskpaigaks. ?Meie põhieesmärk on sel aastal suurendada juustueksporti ELi 10 protsenti,? lisas ta.

Üldse andis ELi eksport eelmisel aastal 80 protsenti E-Piima käibest ehk rahaliselt 176 miljonit krooni 220 miljoni kroonisest käibest.

Põlva Piim plaanib järgmisel poolaastal eksporti ELi suurendada 10?15 protsenti. ?Me päris kolmandikku ei julge prognoosida, kuid 10?15 protsenti kasvu on reaalne,? ütles Põlva Piima juhataja Aivar Häelm. ?Kogu ekspordimahu kolmandiku võrra suurendamiseks vist veel täpselt piima jätkub.?

Põlva Piim müüb ELi piimapulbrit, võid ja koort. Häelmi sõnul proovitakse ka jogurtit müüa, kuigi Eesti kvoot näeb ette maitsestamata jogurti müüki. ?Saksamaal elab palju türklasi, kes maitsestamata jogurtist mingit oma jogurtit teevad ja meil on tekkinud kontakt ühe Berliini tehasega,? rääkis Häelm.

Põlva Piim eksportis eelmisel aastal ELi toodangut ligikaudu 185 miljoni krooni eest, mis oli 90 protsenti kogu ettevõtte ekspordist.

Võru Juustu juhataja Heiki Pensa ütles, et kvootide suurenemine on igati tervitatav ja juustu osas suudetakse need ka kindlasti täita. Kogu Eestile ettenähtud juustukvoodist eksportis Võru Juust viimase aasta jooksul ELi poole ehk 1000 tonni.

Eesti piimatoodete ekspordikvoodid ELi suurenevad alates juulist edaspidi igal aastal samal ajal ning samas mahus. Kvoodi suurenemine toimub seni, kuni Eesti suudab kvoodi ulatuses kaupa müüa. Kui tekib kvoodi täitmisega raskusi, paneb EL selle suurenemise seisma.

Piimaliidu andmetel eksportisid Eesti ettevõtted eelmisel aastal piimatooteid 776 miljoni krooni eest, mis on poole võrra vähem kui piimaekspordi hiilgeajal 1997. aastal. ELi müüdi eelmisel aastal sellest kogusest ligi 40 protsenti ehk 310 miljoni krooni väärtuses.

Eestis on kaheksa euronõuetele vastavat ja euroekspordiluba omavat tehast: Põlva Piim, Võru Juust, E-Piima kaks tehast, Laeva meierei, Lacto, Rakvere Piim ning Saaremaa liha- ja piimatööstus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing