Tootja- ja ekspordihinnad on kerkinud

ÄP Online 22. mai 2001, 00:00

Aprillis langesid toodete hinnad eelmise kuuga võrreldes keskmisest enam keemiatoodete tootmises (6,2%), puidutöötlemises (4,7%) ja tekstiilitootmises (2,1%).

Ekspordihinnaindeks tõusis 2001. aasta aprillis võrreldes märtsiga 17,5% ja võrreldes 2000. aasta aprilliga 42,4%. Ekspordihinnaindeksit mõjutas peamiselt suurte eksportööride poolt väljaveetavate toodete järsk hinnatõus.

Impordihinnaindeks tõusis 2001. aasta aprillis võrreldes märtsiga 0,3% ja võrreldes 2000. aasta aprilliga 2,0%.

Ekspordihinnaindeksi 42protsendilise tõusu taga on üks elektroonikasektoris tegutsev ettevõte, kelle tooted on järsult kallinenud, kinnitas statistikaameti peaspetsialist Tõnu Täht.

Tähti sõnul on tegu hinnatõusu, mitte toodetestruktuuri muutusega. ?Tooted on meil indeksis alati samad,? lausus ta.

Kõigi eelduste kohaselt on elektroonikaettevõtte näol tegu Elcoteqiga, kes eksportis märtsis poole miljardi krooni eest mobiiltelefone Jaapanisse.

Statistikaameti andmetel on Elcoteq Tallinn Eesti suurim eksportöör, mille ekspordimaht moodustas möödunud aastal kogu Eesti ekspordimahust 12,4% ehk 5,4 miljardit krooni.

Meelis Milderi juhitav AS Baltika ekspordib üha vähem allhanketeenust. Milder ütles, et ka Baltika ekspordi hinnad on kasvanud, kuid seda selle arvel, et rohkem on hakatud eksportima enama lisaväärtusega tooteid, mis on ka kallimad.

?Toodetestruktuur on muutunud, allhanget on vähem, rohkem müüme omatoodangut,? selgitas ta.

?Meie hinnad sellise kiirusega küll ei tõuse,? kommenteeris Milder.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing