Väike firma võib saada suureks

Romet Kreek 23. mai 2001, 00:00

Kuna viimasel ajal on Eesti investoritel avanenud investeerimiseks laiem valik aktsiaid kui vaid koduturul olevad, vaatlen alljärgnevalt maailma suurimat aktsiaturgu ? Ameerika Ühendriike. USAs loetakse alla 500 mln dollarilise turuväärtusega ettevõtteid väikesteks ettevõteteks.

Väikeettevõte on tavaliselt noor ettevõte, kelle käibed on väikesed ja ka ettevõtte turuväärtus on madal. Väikseid ettevõtteid võib pidada kõige riskantsemaks ettevõtete grupiks. Tüüpiline väikeettevõte ei tooda veel kasumit või on alles äsja asunud kasumit tootma. Noor ettevõte alles loob või on äsja turule toonud toote, mille edust sõltub ettevõtte pikemas perspektiivis väga palju ? õnnestumine või ebaõnnestumine. Kuna olenemata noore firma tegevusalast on läbikukkumise risk enam-vähem ühesuur, eelistatakse väikefirmadest neid, kes toovad turule mõne tehnoloogilise uuenduse, olgu see siis majandusharus trendi loov või kogu ühiskonda muutev toode. Uutest tehnoloogiatest oodatakse plahvatuslikku kasvu ? kui see nii läheb, võib ka väikefirma aktsiate omanik saada päris varakaks.

Pea kõik suured firmad on alustanud väikestena. Seoses väikeste firmade kiire kasvuga eelistatakse tavaliselt investeerida just väikese turuväärtusega ettevõtetesse, mitte suure turuväärtusega ettevõtetesse. Raske on ette kujutada, et 370 mld dollarilise turuväärtusega suurettevõte Microsoft suudaks 10 aasta jooksul kasvatada turuväärtust näiteks kümme korda. Madala turuväärtusega ettevõtete puhul, mis kasvavad kiiresti ja omandavad eduga ka populaarsust investorite hulgas, pole kümnekordne ettevõtte väärtuse kasv kümne aasta jooksul üllatus.

Tavaliselt me väikestest ettevõtetest ajakirjandusest lugeda ei saa, sest nad pole küllalt suured ja tuntud, et nende vastu tuntaks huvi laiemas lugejaskonnas. Aeg-ajalt võib siiski lugeda või kuulda uutest tehnoloogiatest. Mulle meeldib investeerida väikese turuväärtusega ettevõtetesse. Leides kusagilt ajakirjast huvitavat lugemist tehnoloogiatest, mis muudavad või võivad muuta majandusharu või isegi laiemalt ühiskonda, kaalun sellesse väikeettevõttesse investeerimist.

Kindlasti ei tasu investeerida väikeettevõtte aktsiatesse juhul, kui aktsiast ei teata midagi enamat kui vaid aktsia sümbolit.

Loomulikult ei kasva kõik ettevõtted, väga suur osa ettevõtetest lõpetab esimestel tegevusaastatel. Riskid on väikeettevõttesse investeerimisel väga kõrged. Ettevõte võib pankrotti minna ning investor kogu investeeritud rahast ilma jääda. Seetõttu on soovitav investeerida väikestesse ettevõtetesse vaid siis, kui on soetatud juba toekamad investeeringud. Teine võimalus on kasutada riskikapitalisti lähenemist ja luua portfell erinevate väikeettevõtete aktsiatest, eeldades, et pooled neist pankrotistuvad, kümnest vaid üks-kaks toovad sisse väga hästi ning ülejäänud jäävad enam-vähem nulli.

Tähtsaimaks faktoriks on aeg ja soov teada rohkem konkreetse firma, majandusharu, tehnoloogia kohta. Üks suuremaid trumpe on see, kui sa suudad end asetada ettevõtja olukorda ja kaaluda ettevõtja seisukohast ettevõtte võimalusi ja ohte. Loo endale pilt ettevõttest, seal toimuvast. Jälgi firma uudiseid ja püüa näha nende pikaajalist mõju firmale.

Kõige raskem on hinnata ettevõtte juhtkonda, keda tavaliselt ei tunne isegi Ühendriikide investorid, rääkimata Eesti omadest. Võtmeküsimuseks saavad sellised juhtkonna omadused nagu võime genereerida kasumit, kasvatades ettevõte käivet, juhtkonna ausus ning pühendumus, kasvatamaks omanike (st aktsionäride) vara.

Kasulik on vaadata, kuidas hindavad niinimetatud insaiderid oma ettevõtet. Erinevalt Eestist on insaideritele kuuluvad aktsiakogused ja tehingud nendega, nagu ka optsioonidega, avalik informatsioon, mida igaüks võib suurema vaevata kätte saada.

Lähtudes soovist hajutada riske, tasuks kaaluda võimalust investeerida ka väikeste firmade aktsiatesse, olgu siis otse või vastavate fondide vahendusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing