Sonera loobub Norra 3G litsentsist

Sirje Rank 13. august 2001, 00:00

Otsuse tingis Sonera Norra partneri Eniteli plaan lahkuda 3G võrgu väljaehitamiseks loodud ühisfirmast Broadband Mobile ASA. Alates juunist on Enitel otsinud oma 50protsendilisele osalusele ostjat, kuid tulutult, mispeale Sonera otsustas firma tegevuse lõpetada. Soneral ei ole kapitali ega tuluväljavaateid, et Norra võrk üksi valmis ehitada.

Ühisfirmasse investeeritud 18 miljonit eurot kannab Sonera maha, mis tähendab kolmandas kvartalis 14 miljonit eurot erakorralist kulu.

Broadband Mobile maksis läinud aastal Norra 3G litsentsi eest 25 miljonit eurot ning firmal on võlgu 28 miljoni euro eest. Litsents läheb tagasi Norra valitsusele.

See on esimene kord, kus operaatorfirma litsentsist tasuta loobub, kuid analüütikute arvates ei pruugi Sonera jääda ainsaks.

?Analüütikud on firmade 3G väljavaadete suhtes väga skeptilised. Ma ei välista, et teisedki operaatorfirmad osa litsentside väärtusest maha kannavad,? ütles Schroder Salomon Smith Barney analüütik Terry Sinclair ajalehele Financial Times.

Aasta tagasi üllatas Sonera oma ootamatu eduga Euroopa litsentsioksjonitel, saades lisaks Soomele mitmesuguste konsortsiumide kaudu 3G litsentsi ka Hispaanias, Itaalias, Saksamaal ja Norras. Kokku maksis Sonera litsentside eest 4 miljardit eurot, millest lõviosa moodustas 42,8protsendiline osalus konsortsiumis Group 3G Saksamaal. Mitmete analüütikute jaoks on need litsentsid praegu nullväärtusega.

Juulis alandas reitinguagentuur Standar & Poor?s Sonera pikaajaliste laenukohustuste reitingu BBB-le, mis on Euroopa telekommunikatsioonioperaatorite hulgas kõige madalam. Põhjuseks firma nõrk finantsseis. Enne seda oli Sonera reitingut järsult alandanud ka Moody?s, hindelt A2 hindele Baa2. Veelgi madalama reitinguga ei oleks Sonera enam investeerimiskõlbulik.

Sonera võlg oli juuni lõpu seisuga 5,1 miljardit eurot, mille firma tahab aasta lõpuks vähendada 2,5 miljardile eurole. Seda oli plaanis teha varade müügist, millest arvestatava osa moodustasid Deutsche Telekomi (DT) aktsiad. Sonera osaluse väärtus oli aga aasta taguselt 3,5 miljardilt eurolt kahanenud läinud reedeks 1,5 miljardile eurole. Läinud nädala järsu languse põhjustas Saksa Deutsche Banki küsitav tehing DT aktsiatega, kus pank vahetult pärast aktsiatele ostusoovituse andmist pani ise müüki 44 miljonit DT aktsiat.

Ei ole välistatud, et kujunenud olukord võib sundida Sonerat müüki panema varasid, millest esialgu polnud plaanis loobuda.

Norra valitsus teatas reedel, et võib neljanda litsentsi väljastamiseks korraldada uue oksjoni. Analüütikud kahtlevad, kas soovijaid enam leiduks. Põhjuseks on nii Norra turu väiksus kui ka kogu sektoris valitsev pessimism. Suured Euroopa operaatorfirmad ei soovi oma 3G seotud kohustusi suurendada, ala uustulnukatel on vähe väljavaateid litsentsi ostmiseks pankadelt laenu saada.

Sonera plaanidest, mille järgi firma kavandas Soomet, Rootsit ning Norrat hõlmavat 3G võrku on tänaseks alles vaid Soome osa. Rootsis ei õnnestunud Soneral üldse litsentsi saada, mis firma sõnul oli ka üks peamine põhjus Norra litsentsist loobumiseks.

Sonera aktsia langes läinud nädalal ligi 10 protsenti 6,25 eurole. Läinud aasta tipptase oli 95,5 eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing