Nordika kliendid pääsesid halvimast

Inno Tähismaa 03. oktoober 2001, 00:00

Leping on tingimuslik, mis tähendab, et kõik Nordika kliendid ei pruugi hüvitist kätte saada. Lepingu täpne sisu selgub uuel aastal, kui Nordea asutab koos EBRD ja Pjotr Sediniga uue kindlustusfirma. Seni puudutab leping vaid Nordika portfelli ja sellega seotud varade ülevõtmist, kohustustest juttu pole.

Sõlmitud leppega asub üle 3,5 triljoni kroonise varade mahuga Nordea Grupp Eestimaa teedelt kõrvaldama potentsiaalseid pomme, sest Nordika liikluskindlustuse kliendid on firma kehva äriseisu ja ebaselge tuleviku tõttu ohuks kõigile liiklejatele.

Leping on nii värske, et sellega pole veel tutvunud kindlustusinspektsioon. Küll on inspektsioon olnud kontaktis Nordea Gruppi kuuluva kindlustusfirma Tryg-Baltica esindajatega. Läbirääkimised Nordika portfelli ülevõtmiseks on kestnud üle aasta, aktiivselt viimased pool aastat.

Eesti kindlustuskeskkonna väljatöötamise juures olnud rahandusministeeriumi juriidilise osakonna juhataja Alar Urm ütles, et tema ei näe uuele seltsile loa andmiseks takistusi. Küll aga on võimalik, et uus selts ei võta üle Nordikaga seotud vaidlustatud nõudeid.

Vaidlustatud nõuete omanikke ei rõõmustanud ka Nordea Eesti filiaali juht Juhani Seilenthal, kelle sõnul tuleb vaidlusi jätkata Nordikaga. Tema sõnul selgub nõuete rahuldamine sellest, millises mahus on Nordika loonud reserve.

Nordika ligi 50 miljoni kroonisest varakindlustuse portfellist moodustab liikluskindlustus lõviosa. Ülejäänud kindlustusliikide osa on 17. Kokku on Nordika varakindlustuse turuosa Eestis 5. See on kiiresti kukkunud mõne aasta taguselt üle 10 tasemelt.

Nordea on valmis uude seltsi sisse panema 3?6 miljonit eurot ehk 47?94 miljonit krooni. Koos Nordeaga omandavad uues seltsis osaluse Nordika senised suuremad osanikud EBRD ja Pjotr Sedin, kumbki saab 20. ?See oli vajalik, sest EBRD-l ja Sedinil on kindlustuse alal kogemus,? kommenteeris osanikeringi kujunemist Nordea varakindlustuse asepresident Henrik Winther. Kolmas Nordika suurosanik, riskifond New European Insurance Venture on likvideerimisel ja uues firmas ei osale.

Nordea maksab senistele Nordika aktsionäridele ülevõetava portfelli eest tasu, mille suurus pole veel kindlaks määratud. ?Sellega keegi ülirikkaks ei saa,? hindas tasu Nordea Tallinna filiaali juht Juhani Seilenthal. Tema sõnul kujuneb tasu vastavalt ülevõetava portfelli kvaliteedile.

Nordika praegused juhid Pjotr Sedin ja Tiit Arge said Nordea otsusest teada üleeile lõunal. Eile hommikul saabus Kopenhaagenist Henrik Winther, kellega kirjutati lepe alla ja vahetult pärast seda toimus pressikonverents. Winther oli kokkulepet tutvustades selgelt optimistlik, Arge ilmest peegeldus väsimus. ?See on Nordika juhtkonna töövõit, uus algus objektiivse info levikule,? kommenteeris Arge asjade käiku. ?Iga kuu ilmus üks negatiivne artikkel Nordika kohta, millest igaühe kahjuks võib hinnata 200 000?300 000 krooni.? Leppe järgi jätkab Arge koos Nordika praeguse juhtkonnaga uue seltsi juhtkonnas. Uues seltsis pakutakse tööd ka Nordika varakindlustuse 92 töötajale.

Pressikonverentsi oli kuulamas Nordika praegune suurosanik Pjotr Sedin, kelle teiste äride seotust Nordikaga peetakse üheks seltsi allakäigu põhjuseks. Vineeritehasega AS TVMK seotud osaluste ja laenude osatähtsus on Nordika varade hulgas määrav, see ulatub 100 miljoni kroonini. Nordika praegune juht Tiit Arge pole vaatamata kahe aasta tagusele liikluskindlustuse fondi 40 mln kroonisele rahasüstile suutnud seltsile jalgu alla saada ja Nordika seltsid toodavad jooksvat kahjumit. Selle kõrval on Tiit Pahapilli juhitav Salva Kindlustuse AS suutnud ilma välise abita palju kehvemast seisust kasumisse jõuda.

Nordea esindajate sõnul oli praegusele stsenaariumile alternatiiviks täiesti uue seltsi loomine, ent Nordika portfelli ülevõtmine oli kiirem lahendus turule sisenemiseks. Samuti loobus Nordea Nordikasse investeerimisest, sest ei soovitud üle võtta Nordika seotust kinnisvara ja tööstusega.

Nordea sammu on pikisilmi oodanud kogu Eesti kindlustusturg. Teiste seltside esindajad kartsid kõige hullemat: kui keegi Nordika liikluskindlustuse portfelli üle ei võta, siis tuleb seda teha teistel seltsidel liikluskindlustuse fondi kaudu. Fond on aga praegu samuti kehvas seisus, sest enamik varast on kinnisvaraobjektides, mida on raske kiiresti maha müüa.

Eilse otsuse üle on rahul Seesam Rahvusvahelise Kindlustuse ASi juht Ivo Kuldmäe. ?Lõpevad spekulatsioonid Nordika tegevuse ning tulemuse üle ja sellest võidab kogu turg,? kommenteeris ta. ?Tõsised omanikud loovad loodetavasti läbipaistva ning läänemaailma põhimõtete järgi töötava kindlustusseltsi,? lisas ta.

Tiit Arge ütles, et uues firmas saab Nordika senise juhtkonna ülesandeks saavutada 2?3 aasta jooksul 15 turuosa. Samuti suudetakse klientidele pakkuda uut kvaliteeti, sest Taanist tulevad kaasa vastavad teadmised. Arge paneb suured lootused juurdepääsule Nordea pangandus- ja liisinguharule.

Arge ütles, et uue seltsi juhtkonnal on lihtsam, sest seltsiga ei lähe kaasa Nordika suurosaniku Pjotr Sedini varad. ?On rahulikum, kui aktsiakapital on 12 miljonit, mitte 100 miljonit krooni,? ütles Arge.

Nordika Elukindlustuse klientidele Nordea rõõmusõnumit ei toonud. Henrik Winther ütles, et oli küll juttu elukindlustuse ülevõtmisest, aga Nordea elukindlustuse haru polnud sellest huvitatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing