Sirje Rank • 5. detsember 2001 kell 22:00

Soome ja Rootsi püsivad süngena

Isikliku heaolu suhtes on soomlased ja rootslased esialgu veel optimistlikud, hoides nii ära ekspordi kahanemisest alanud languse leviku siseturule. Küll aga on järjest süngemaks muutunud hinnangud oma riigi majanduskasvu väljavaadetele. Pessimismi kinnistavad järjest allapoole korrigeeritud SKT prognoosid mõlemas riigis.

Novembris uskus 24 protsenti soomlastest (aasta tagasi 29) ja 22 protsenti rootslastest, et nende isiklik majanduslik heaolu eeloleval aastal paraneb. Halvemat seisu ennustas vastavalt 11 ja 10 protsenti küsitletutest.

Soomlased plaanivad oma raha eelkõige kulutada eluaseme remondile ja sisustamisele ning reisimisele, ehkki avalikkuses on palju räägitud reisiplaanide külmutamisest. Rootslased seevastu on hakanud säästmist eelistama, vähesed plaanivad laenu võtta või suuremaid oste teha.

Riigi majanduse väljavaateid hinnates on pessimistid saanud ülekaalu. Soomes uskus majandusseisu halvenemist 38 ja paranemist 19, Rootsis vastavalt 39 ja 15 protsenti. Aasta tagasi novembris oskas halvenemist ennustada vaid 14 protsenti rootslastest.

Järsult on kasvanud soomlaste ja rootslaste hirm tööpuuduse ees. Üle poole soomlastest ehk 54 usub tööpuuduse kasvu (aasta tagasi vaid 16) ning sama veendumus on 67 rootslastest (aasta tagasi 14).

Sellele vaatamata ennustab Soome majandusuuringute instituut Etla äsja avaldatud prognoosis eratarbimise jätkuvat kasvu. Seda seisukohta toetab maksude alanemine kokku seitsme miljardi marga ulatuses, palgatõus ning inflatsiooni aeglustumine. Sarnased tegurid toetavad eratarbimist Rootsis. Samuti ennustab Etla vallandamistempo raugemist, sest firmad näevad, et ?paremad ajad juba paistavad?.

Etla prognoosi järgi jääb Soome majanduskasv tänavu 0,7 protsendile ning tuleval aastal 1,9 protsendile. Veel märtsis oli Etla prognoos vastavalt 4,5 ja 4,1 protsenti kasvu. Esialgset ennustust selle aasta ekspordi kohta on tulnud alandada 11 protsendipunkti võrra. Elektroonikakaupade eksport eesotsas Nokia toodanguga kahaneb tänavu 7, kuid võib Etla hinnangul tuleval aastal juba 10 kasvada.

Septembris kahanes Soome eksport läinud aasta sama perioodiga võrreldes 18, import vähenes 6,2. Pööret ennustab Etla tuleva aasta lõpus. Tööstustoodang kahanes oktoobris läinud aastaga võrreldes 6,2. Statistikaameti andmeil on Soome tööstustoodang kevadise järsu languse järel püsinud suvest saadik muutumatuna. Kas põhi on käes, ei söanda statistikaamet veel öelda. Elektroonikatööstuses on toodang paar viimast kuud juba kasvanud.

Rootsis alandas keskpank eile majanduskasvu prognoosi selleks aastaks 1,2 protsendile ning tulevaks aastaks 1,8 protsendile. Eksport hakkab panga hinnangul kasvama tuleva aasta sügisel.

Toibumise poolt räägivad ootused, et USAs ja Rootsis majanduskasvu ergutamiseks rakendatud rahapoliitilised abinõud hakkavad tulemust andma. Rootsis toetab toibumist ka nõrk kroon viimasel ajal aset leidnud tugevnemisest hoolimata. Rootsi ostujuhtide indeks tõusis novembris oktoobriga võrreldes ning tööstuses on tagasiminek stabiliseerunud. Samas on Rootsi väikeettevõtjad äärmiselt pessimistlikud nii selle kui tuleva aasta suhtes.

Peamiseks riskiteguriks igasugustes prognoosides jääb USA. Kui sealne majanduslangus süveneb, lükkub toibumine edasi ka mujal maailmas. Etla hinnangul hakkab USA majandus toibuma tulevast kevadest, kuid väga visalt. Euroopa Komisjon prognoosib kasvu taastumist hiljemalt 2002. a sügisel.

Hetkel kuum