Internetiäris kõrbenud mehe maja läheb võla katteks müüki

Inno Tähismaa 07. detsember 2001, 00:00

Peeter Tammoja (48) oli eile Tallinna linnakohtu tsiviilistungite saalis nr 218 löödud moega. Silmad, punased, hääl tasane ja pea norus. Ta oli nõus kõigega, mida kohtunik või võlausaldajad välja pakkusid.

?Vahet pole,? ütles ta, kui kohtunik Ann Meriluht küsis, kas järgmise istungi aeg 21. jaanuar sobib. ?Tuleb sobima panna,? lisas ta.

ASi Index Net endine juht Peeter Tammoja oli Äripangast võetud ligi 5 miljoni krooni suurust laenu käendanutest ainus, kes kohtusse ilmus. Ülejäänud leidsid põhjuse tulemata jätmiseks.

Firma finantsjuht Riina Karm oli kohtule esitatud taotluses nõus tagaselja otsusega. Firma nõukogu liikme Alar Tamkivi esindaja Tõnu Ligi oli haigestunud nagu ka firma teine nõukogu liige Enn Aunapuu.

Peeter Tammoja vastandiks oli kohtusaalis Tallinna Äripanga esindaja advokaat Madis Kiisa. Advokaat säras rõõmust, viskas kohtunikule nalja ja tegi kohtualuste haigestumise kohta iroonilisi märkusi.

Kiisa ütles, et Äripank laenas Index Netile aastatel 1998?2000 kokku 5 miljonit krooni. Ettevõtte laenu käendasid oma töötajad. Pank andis raha tagasisaamiseks asja kohtusse aasta aega tagasi. Raha saamiseks tuleb kohtutäituritel tõenäoliselt majad maha müüa, näiteks Tammoja maja on juba müügis. Kokku nõuab Äripank Index Neti endistelt juhtidelt 4,9 miljonit krooni, koos viivistega 5,4 miljonit krooni.

Tammoja tunnistas, et hiilgeajal ligi 50 töötajaga Index Neti allakäik algas möödunud aasta algul, mil firma ei leidnud strateegilist investorit. Õigemini, investor oli olemas, ent jäi kõrvale, kui Index Netile koostööd pakkunud AS Eesti Telefon loobus pärast nn internetimulli lõhkemist koostööst.

Index Neti põhiline tegevusala oli internetikaubamaja pidamine ja sellele tarkvara loomine.

Tammoja ei tahtnud maja müügist ega firma likvideerimisest meelsasti rääkida. ?Kas seda on vaja,? küsis ta iga natukese aja tagant. Ta tunnistas, et pärast oma esimest üritust äri vallas temast enam kunagi tõenäoliselt ärimeest ei saa.

Praegu teeb ta kaastööd kultuuriministeeriumile ja kavatseb samasse põhikohaga tööle asuda. Index Net läheb suure tõenäosusega likvideerimisele.

Äripanga aasta aega kestnud vaidlus ASi Index Net juhtidelt raha väljanõudmiseks jõuab tõenäoliselt finaalini 21. jaanuaril, mil toimub järjekordne kohtuistung. Eile lükkus istung edasi, sest kõiki Index Neti endisi töötajaid või nende esindajaid polnud haigestumise tõttu kohal.

Index Neti käive ulatus viimasel, 1999. tegevusaastal ligi 800 000 kroonini, puhaskahjum oli 3,8 miljonit krooni ja omakapital miinus 4 miljonit krooni. Firma aktsiakapital on 3,6 miljonit krooni.

Index Neti välja töötatud kaubandusmudelit kasutavad Eestis mitmed pangad ja e-kaubamajad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing