16. november 2003 kell 22:00

Rakvere: mäe peal ja all

Lääne-Virumaa üks tõusev täht on tänavu kindlasti olnud üle linna kõrguv ajalooline Rakvere ordulinnus, mis kuulub pea poolteist aastat eksisteerinud sihtasutuse Virumaa Muuseumid koosseisu. Läbi aastate olid Rakvere linnusevaremed üsna harva uudistajatele avatud paigaks, kuigi läbi aastate käisid seal püüded päästa, mis päästa annab, ehk linnust niipalju kui rahakott lubas, restaureerida.

Möödunud aastast alates on linnus huvilistele avatud olnud kogu suveaja. Tänavu seati paika kolm uut näitust, pood ning kõrts. Pluss eesõue mängulised atraktsioonid. See kõik tõi sooja aja vältel Rakvere linnusesse rekordilise hulga külastajaid ? üle 35 000 inimese. Piletitulude poolest pidavat Rakvere ordulinnus Virumaa Muuseumite juhi Ants Leemetsa sõnutsi alla jääma vaid Eesti Kunstimuuseumile ja Vabaõhumuuseumile. Ning sihtasutuse rahva pretensioonikas plaan on järgmisel aastal külastajate arvult ületada Rakvere põhilist magnetit, teatrit. Omamoodi ettevalmistuseks sellele on kas või linnuse avatud olek ka talvel ? seda küll ettetellimisel.

Rakvere linnuse populaarsuse fenomeni taga on kindlasti osava kombinatsiooni loomine ehtsalt ajaloolisest hõngust, mis keskaegsete müüride vahel ju nagunii olemas ja pseudoajaloolistest, kuid efektsetest atraktsioonidest.

Võimalusest vanaaegsete mõõkade koopiaid oma käes keerutada, vibuga märki lasta ja piinamisriistadega varustatud õudustetuba külastada. Söömise-joomise võimalusest rääkimata.

Autentsele ajaloonägemusele truud inimesed võivad küll sellise eklektika üle vihastadagi, aga huvilisi jätkub kasvavas mahus. Järelikult asi toimib. Rakvere eripära Eesti linnade seas on see, et laiemas mõttes kultuuriline elu on koondunud n-ö künkale. Ehk teisisõnu ajaloolise Vallimäe ümber. Siin on linnusele lisaks muuseum, teater, rahvamaja, Pikal tänaval säilinud ajalooline arhitektuur. Mäest alla, linnasüdamesse, jääb teenindus ja kaubandus. Kuid sellest hoolimata mitte kogu raha. Sest raha voolab nii linnuse kui teatri läbi ka mäe otsa. Ja ilmselt kasvavalt. Nõnda jätkub konkurents kahe Rakvere vahel ka uuel aastal. Loodetavasti sõbralikult ja kogu linnale tulutoovalt.

Autor: Tauno Teder

Hetkel kuum