Euroopa Liidus maksavad enim dividende Taani ja Soome firmad

Annika Matson 16. märts 2004, 00:00

Suure dividenditootlusega paistavad tavaliselt silma nn teise liiga firmad, mille likviidsus aktsiaturul ei ole väga suur. Ka siin kehtib ütlus, et erand kinnitab reeglit. Üsna silmapaistva, 5,7% dividenditootlusega rõõmustab investoreid ka Itaalia suurim energeetikafirma Enel, kirjutas Austria suurim majandusajaleht Wirtschaftsblatt.

Ambu ja Viking Line maksid eelmise aasta eest ainsana kahekohalist dividenditootlust. Ligi 13% tootlusega rõõmustas investoreid Taani firma, kes toodab haiglatele, rehabilitatsioonikeskustele, sõjavägedele ja teistele organisatsioonidele esmaabitooteid ja elustamisvahendid. Eelmisel aastal kasvas meditsiinitehnikaspetsialisti puhaskasum 73%, 26 miljoni Taani kroonini. Kasumiks aktsia kohta tegi see 45 krooni, sellest 14 krooni maksti aktsionäridele dividendidena välja.

Ligi 11% dividenditootlust pakkus eelmise aasta eest ka Soome kruiisireisifirma Viking Line. Kontsern ei teeni oma raha mitte ainult inimeste ja kauba transpordiga, vaid ka meelelahutusreisidega, kirjutas Austria leht. Laevafirma pakub reisijatele pardal mitmesugust meelelahutust, sisseostutuure ja restoranikülastusi. Vaatamata sellele, et puhaskasum võrreldes 2002. aastaga kahanes, maksti sel aastal kaks eurot dividende.

Soome firmade suurte dividendide põhjuseks on hetkel kavandatav seadusemuudatus, mille kohaselt tulumaks dividendidelt kasvab märgatavalt. Kui seni maksti dividendidelt maksu järgmiselt: 13,5 protsenti dividendidest maksustati kapitali- ja 86,5 protsenti tulumaksuga, siis alates 2005. aastast on 30 protsenti dividendidest maksuvabad, kuid 70 protsendi pealt tuleb maksta kapitalimaksu. Lisaks peavad dividendidelt hakkama makse maksma ka nende saajad. Seega maksustatakse dividendid kahekordselt.

  • Rene Ilves, LHV Soome aktsiaturu spetsialist:
    Soomes on juba pikka aega tavaks olnud, et ettevõtted maksavad umbes poole kasumist dividendideks. Soome börsi lipulaev Nokia siiski sellest dividendimaksmise traditsioonist kinni ei pea, sest nad teavad, et neil on üle 90% välisinvestorid ja nad peaksid selle pealt maksma makse nii Soomes kui ka USAs.

Nokia maksab investoritele kasumit välja teisel moel ? nimelt ostab ta tagasi oma aktsiaid ja tühistab need. Näiteks eesoleval aktsionäride koosolekul on minu mäletamist mööda plaanis hääletada ligi 93 miljoni aktsia tühistamise üle. Sarnaselt talitavad ka teised firmad.

Soome firmade suur dividenditootlus sel aastal on põhjustatud sellest, et alates tulevast aastast hakatakse Soomes dividende topelt maksustama. Seda seadust ei ole küll veel vastu võetud, aga poliitikud on näidanud oma toetavat suhtumist. Seetõttu maksavad Soome firmad sel aastal ka erakorralisi dividende.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing