Enn Tosso • 21. aprill 2004 kell 22:00

Pipragaas tõrjub ka narkojoobes kurjategija rünnaku

Henn Kask Falck Koolitusest sõnab, et pisargaasist efektiivsem enesekaitsevahend on pipragaas, mis sisaldab cayenne?i pipart ning mis võeti kasutusele esmalt koerte vastu. Gaasiballoonil on tähis oc. ?Pipragaasi erinevus pisargaasist on see, et silmad mitte ainult ei hakka vett jooksma, vaid valukramp sunnib silmad sootuks sulgema, samuti tekib tugev köha, mis on vahetpidamatu ja ebameeldiv.

Gaasi saanud inimesel tekivad ka koordinatsiooni- ja orientatsioonihäired,? räägib Kask. Pipragaas mõjub narko- ja alkoholijoobes ning psüühiliselt haigetele inimestele, lisab ta.

Kasutusel on ka gaasid, mis on pipra- ja pisargaasi segud, tähisega cn ja oc.

Kase sõnul annab segu pikema toime, samuti on pipragaas on kallim.

Kase sõnul jagunevad pisargaasid kahte rühma, neid tähistatakse cs ja cn. Tähisega cn märgitud gaas mõjub kiiremini, umbes viie sekundi jooksul. ?Tagajärjeks on valuline kipitus silmades, ninas ja suus, põhiliselt siiski mõjub silmadele, paneb vee jooksma, samuti häirib nägemist ja kopsudesse tekib surve.

Pisargaasi puuduseks on see, et ta ei mõju efektiivselt narko- ja alkoholijoobes ning psüühiliselt haigetele inimestele, sest nende valuväli on kõrgem,? räägib ta.

Politseiameti pressiesindaja Jana ?danovit? ütleb teemat kommenteerides: ?Kui puudub relvaluba, soovitab politsei kasutada enesekaitseks ainult gaasipihustit. Kõik gaasipihustid, mis on müügil meie poodides, on ka lubatud. Teised vahendid, nagu näiteks jahinuga või õhupüss, on mõeldud vaid spordiotstarbeks.

Kuid kui näiteks tänaval keegi ründab, on enesekaitseks kõikide vahendite kasutamine lubatud. Kui keegi ründab teid noaga ja te kasutate enesekaitseks jahinuga, siis see ei ole hädakaitse piiri ületamine.?

Kase sõnul ei tohi mingil juhul rünnata jahinoaga inimest, kes tungib kallale paljakäsi. Kask soovitab õppida ennast kaitsma käepäraste esemetega.

Tema sõnul võib oskuslikul kasutamisel olla väga tõhus enesekaitsevahend nii puupulk, millega vajutatakse närvilõpmetele, kui ka nöör, millega kurjategija kinni pidada.

Falcki patrullile tungisid Kohtla-Järvel kallale alkoholijoobes noored, kes peksid turvatöötajaid rusikatega ja lasid meile pipragaasi näkku.

Ööl vastu laupäeva kell 00.52 märkas Kohtla-Järvel patrullreidil olev ekipaa? kolme noormeest ja naist, kes vehkisid rusikatega ja karjusid midagi patrulli poole.

Turvatöötajad peatasid sõiduki, et uurida kamba ärevuse põhjust. Selle peale tungisid kõnetatud ekipaa?ile kallale. Naine võttis käekotist pipragaasi ja lasi seda turvajatele näkku.

Ekipaa? kutsus Falcki Ida-Eesti juhtimiskeskusest abi. Sündmuskohale saadetud patrullide koostöö tulemusena õnnestus sõimavate ja tugevat vastupanu osutavate noorte käed raudu suruda.

Allikas: Falck

Hetkel kuum