Nokia aktsia atraktiivsel tasemel

Alvar Jõgeva 17. mai 2004, 00:00

Lõviosa Nokia käibest annab mobiiltelefonide müük, lisaks tegeletakse võrkudega, kuid viimased kolm aastat on see üksus olnud kahjumis. Kiiret kasvu näitab multimeediaüksus, kuid tema panus majandustulemustesse on veel marginaalne.

Nokia on suutnud näidata väga kõrget kasumimarginaali, millele pole konkurentidel midagi vastu panna. Marginaalide tõstmine on tulevikus väga raske ülesanne, pigem on turul suund nende alanemise suunas. Kuigi Nokia kasumimarginaal pole kukkunud, on mobiilitootja kaotanud turuosa. Ühelt poolt võiks selles süüdistada Nokiat ennast, kuna uusi telefone on turule toodud vähe ja ettevõte on arengus maha jäänud, samas kui konkurendid on oluliselt tugevamaks muutunud.

Carnegie analüütikud prognoosivad, et SonyEricsson jätkab turuosa võitmist. Arvatakse, et SonyEricssonist saab turul tugev tegija. Kui 2003. aasta alguses oli firmal alla 5protsendiline turuosa, siis selle aasta lõpuks peaks see ulatuma ligi 7 protsendini. Motorola on samuti mõõnast üle saanud ja võrreldes 2003. aastaga peaks firma turuosa suurendama kolme protsendipunkti võrra. Samsung on peamine turuosa võitja, lisaks on firma möödunud Nokiast ka turuväärtuse poolest. Samsungi turuosa peaks jõudma 13 protsendini. Võrreldes eelmise aastaga ootavad Carnegie analüütikud, et ka Siemens võidab turuosa. Kõik see viitab sellele, et Nokia kaotab turgu tähtsamatele konkurentidele. Siiski nii pessimistlik ma poleks.

Kuigi Nokia on veidi arengus maha jäänud, on tal turuosa säilitamiseks või tagasivõitmiseks oluliselt rohkem ressurssi kui konkurentidel. Nokia bilansis on 12 miljardit eurot vaba raha, millest osa võidakse suunata uute mudelite väljatöötamisse. Samas ei näe ma selleks suurt vajadust, kuna Nokia genereerib oma põhitegevusest üsna korralikku rahavoogu, mida võib samuti suunata uuringu- ja arenduskuludeks.

Nokia turuosa on eespool nimetatud põhjustel kukkunud alla 30% ja Briti ärileht Financial Times ennustab, et kui firma ei suuda oma turuosa kahanemist peatada, siis on ta paremad päevad möödas. Pean seda rohkem lühiajaliseks tagasilöögiks ja usun, et juba aasta lõpuks on Nokia turuosa vähemalt stabiliseerunud. Ei tasu tähelepanuta jätta seda, et Nokial on tavaliselt väga tugev neljas kvartal, kus tehakse peaaegu kolmandik aastakäibest.

Positiivseid signaale tuleb ka võrkude turult, kus Nokia Networks näitas esimeses kvartalis tunduvalt paremat tulemust kui aasta tagasi, kuid võrreldes nelja-viie aasta taguse ajaga on tulemus endiselt nõrk. Arvan, et telekomid hakkavad jälle rohkem sidevõrkudesse investeerima, kuna rasketel aegadel on kõvasti kokku hoitud ja kvaliteet kannatab selle tõttu.

Võrreldes konkurentidega on Nokial väga tugev bilanss ja rahavoog, samuti pole ettevõttel võlgu. Investorite jaoks on oluline ka juhtkonna võimekus, mille üle ei saa Nokia puhul nuriseda. Viimased arengud on võib-olla küll väikeseid kahtlusi tekitanud, kuid pean ettevõtte juhtkonda tugevaks.

Arvan, et Nokia aktsiate ostmist tasub tõsiselt kaaluda, kuna tegemist on väga tugeva ettevõttega, mille aktsia hind aga ei kajasta firma tegelikku väärtust. Kuna ettevõttel võlg puudub, siis saab turuväärtuse hindamisel vaba raha maha arvata. Ettevõtte turuväärtus on 52 miljardit eurot, millest saame maha arvata vaba raha 12 miljardit, mis teeb korrigeeritud väärtuseks 40 miljardit eurot. Eelmise aasta 3,6 miljardi eurose kasumi põhjal kujuneb hinna-tulu suhteks 11,1. Järgmiseks aastaks ennustatakse mõõdukat kasumi kasvu, mis tähendab veelgi madalamat suhtarvu. Maailmaklassi ettevõtet hinnatakse minu arvates erakordselt madalalt, mis pakub hea ostukoha. Aktsiaid tuleb omandada siis, kui ettevõttel on probleeme, mis on lahendatavad, vastasel juhul ei õnnestu aktsiaid omandada odavalt.

Nokia peab ise oma aktsiaid samuti odavaks, ostes neid turult kokku. Siiski pole aktsiate tagasiostmine hinda oluliselt kergitanud, mis näitab tugevat müügisurvet. Tehniline pilt on aktsial üsna halb ja põhi võib olla veelgi madalamal tasemel, mistõttu tasub ostmisega veel oodata. Arvan, et põhja tabamine on väga keeruline ja seetõttu soovitan rongile astuda, kui aktsia on juba põhjas ära käinud ja pöördunud tõusule. LHV Soome börsi spetsialisti Rene Ilvese arvates maksab Nokia aktsia juba aasta lõpus 18 eurot. Olen siiski konservatiivsem ja positiivsete arengute korral ootan aasta lõpuks 15 euro täitumist, mis annaks olulise tõusupotentsiaali.

Leian, et Nokia olukord sarnaneb Eesti Telekomi omaga kolm aastat tagasi, mil Telekomist maaliti pilt kui turuosa kaotavast ettevõttest, kelle marginaalid sulavad. Kuid mõne aja pärast turuosa stabiliseerus ja ka marginaalid püsisid heal tasemel. Arvan, et sama juhtub ka Nokiaga.

Mõne kvartali jooksul peaks olukord stabiliseeruma, mis tähendaks praeguste allasurutud ootuste juures juba aktsia hinna tõusu. Olin tookord Telekomi ostjate seas ja püüan ka seekord võitjate poolel olla.

Küsimus pole niivõrd Nokia atraktiivsuses, kuivõrd tehingu ajastamises. Eesti Telekomi puhul hakkasid julgemad investorid aktsiat odavaks pidama juba 70?80 krooni tasemel, kuigi päevasiseselt käis väärtpaber ära ka 40 kroonil. Arvan, et kukkuva noa püüdmine pole just kõige targem mõte. Telekomi aktsiaid ostsin liiga vara ja seekord püüan targem olla ning ootan põhja ära.

Kokkuvõttes näen Nokia sarnasust Eesti Telekomiga, mis loob väga hea võimaluse omandada kvaliteetaktsiaid odavalt. Siiski ei soovita aktsiaid kohe osta, kuid kindlasti annan sellest lugejatele teada, kui minu arvates õige aeg peaks saabuma. Aktsiatest loobuksin, kui Nokia marginaalid peaksid kokku kuivama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing