Laondus kolib Eestis tehnoparkidesse

Rivo Sarapik 18. mai 2004, 00:00

Enim kõneainet on pakkunud Tallinna lähedal paiknevad Jüri ja Tänassilma tehnopark, kuid seesugune areng on omane ka ülejäänud Eestile. ?Ühes asukohas paiknevas ettevõtmises ei ole ka Eesti oludes midagi uut ja nii mõnigi nõukogudeaegne ettevõtmine on taas uut hingust saamas,? selgitas Kinnisvaraeksperdi asedirektor Aivar Tomson.

Tehnoparkide uudsus väljendub Tomsoni hinnangul nende paindlikus projektipõhises lähenemises: üldjuhul pakutakse kommunikatsioonidega varustatud krunte, kuid vajadusel ehitatakse ka hoone valmis. Lisaks Tallinna ümbrusele on märgata arenguid ka Tartus ja Narvas.

Samas võib Tomsoni sõnul tehnoparkide puuduseks pidada seda, et Eesti turumaht ei võimalda läbimõeldud terviku tekitamist, ehk kõrvuti paiknevad suhteliselt erinevate tegevusaladega ettevõtted.

Tehnoparkide teke ja edukamate ettevõtete kolimine uutesse ruumidesse suurendab mõnevõrra olemasolevate pindade pakkumist. ?Viimaste puhul on jätkuvaks probleemiks nende suhteliselt piiratud kasutusvõimalus ? asukoht ja hoone otstarve seavad kasutusele kindlad raamid,? lisas Tomson.

 • Tauno Tuisk, OÜ Jaotuskeskus turundusdirektor:
  Senised tollilaoteenuse pakkujad muudavad oma väljundit ? muutuvad kas aktsiisilaoks või alustavad ka tavalaoteenuse pakkumist.

Tollilaoteenus ei kao, selle osatähtsus väheneb, kuna Eesti jätkab kaubavahetust ? nii eksporti kui ka importi ? kolmandate riikidega.

Tolliladude osatähtsus mõnes piirkonnas võib isegi kasvada, näiteks Venemaaga toimuva kaubavahetuse tarvis on just Ida-Virumaal potentsiaal tollilaoteenuse kasvu järele. Seda enam, kui topelttollid Venemaaga kaovad, mis annab Eestile uue tõuke kaubavahetuse tihendamiseks meie suurima lähinaabriga.

Laoteenuste turule võib oodata ka uusi teenusepakkujaid. Tulijateks ei pea ilmtingimata olema loodavad, kas siis välis- või kohaliku osalusega ettevõtted.

Laoteenuse pakkujate hulk võib kasvada selleläbi, et näiteks senine välisvedude ja ekspedeerimisteenuste pakkuja laiendab oma teenuste valikut, asudes pakkuma lisaks transporditeenustele ka kaupade ladustamise ja käitlemise teenust.

Kui arvestada Eesti suhtelist väiksust, siis pole välistatud ka võimalikud strateegilised liitumised ja/või koostöö erinevate laoteenuse pakkujate vahel.

Laoteenuste turule avaldab juba täna, ja seda enam tulevikus, olulist mõju ka pidev uute laopindade ja tehnoparkide arendus ning ehitustöö. Viimase paari aastaga on moodustunud tehnokülad-pargid, mis paiknevad linnade vahetus läheduses ja kuhu koonduvad järjest enam uued laod, tootmishooned jms.

Tehnoparkide rajamine aitab hoogsalt kaasa nüüdisaegsete lao- ja tootmispindade arengule, mis järk-järgult vahetavad välja endisaegsed amortiseerunud ja tänapäeva tingimustele mittevastavad laopinnad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing