Tähelepanu koondub Norma aktsiale

Alvar Jõgeva 26. mai 2004, 00:00

Tallinna börsil on täna oodata suuremat käivet, sest Norma aktsiatel on viimast päeva õigus dividendidele, mis tekitab soovi makse optimeerida. Residendist füüsilisele isikule on dividend tulumaksuvaba: selle saab ta täies ulatuses kätte ja ei teki ka edaspidist maksukohustust. Seega on kasulik kanda aktsiad mõneks päevaks füüsilise isiku arvele ja peale nimekirja fikseerimist tagasi liigutada. Aktsiate edasi-tagasi liigutamine tähendab suurt käivet börsil, kuna tehingu tegemiseks avaldavad soovi suuremad investorid.

Siiski võib ka keskmise suurusega investor või isegi väikeaktsionär makse optimeerida. Üks võimalus on tekitada endale näilist kahjumit, vähendades sellega teiste tehingute kasumeid. Näiteks kui investor ostab 1000 Norma aktsiat 105 krooniga enne dividendide saajate nimekirja fikseerimist, langeb aktsia peale vastava nimekirja sulgumist reeglina dividendi võrra ehk viie krooni jagu. Seega peaks investor saama aktsiaid turule müüa 100 krooniga. Tehingust tekib 5000kroonine kahjum, kuigi tegelikult laekub sama summa investori kontole dividendidena.

Maksuamet ei soovita seda skeemi kasutada, tuletades eile avaldatud pressiteates meelde, et juhtudel, kui tulumaksuseadus ei reguleeri konkreetsete tehingute maksustamist, on maksuhalduril õigus rakendada maksukorralduse seaduse paragrahvi 84, mis ütleb, et kui tehingu sisust ilmneb maksudest kõrvale hoidmise eesmärk, maksustatakse tehingut vastavalt selle majanduslikule sisule.

Siiski saab maksuamet maksud kätte ettevõttelt, kes dividende maksab. Võimaluse kasu saada annab turg, kes arvestab, et aktsia langeb dividendi võrra. Kui turg arvestaks sisse ka tulumaksu, mida tuleb ettevõttel maksta, siis selline skeem ebaõnnestuks.

Norma aktsia peaks homme kukkuma mitte ainult viie krooni, vaid lisaks sellele ka maksude jagu. Kui nii peaks minema, ei tekiks ka mingit võimalust sellest kasu saada. Seega ei näe ma mingit põhjust, miks peaks maksuamet investoreid selle eest maksustama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing