Euroopa Liidus maksustatakse kaupu nelja liiki tollimaksuga

28. juuni 2004, 00:00

Alates Euroopa Liiduga (EL) liitumisest on peaaegu kõik kaubad maksustatud tollimaksuga, keskmine tollimaksumäär on 5%.

Tollimaksud tulenevad tollitariifiseadusest ja ELis on kasutusel järgmised tollimaksud:

1. enamsoodustusre iimi tollitariif(Most Favoured Nations ? MFN) - see on nn tavatollimaks, mida üks riik rakendab enamiku välisriikide suhtes. Eestis oli liitumishetkeni kasutusel ainult MFN.

2. ühepoolne soodustolltollitariif (Generalized System of Preferences - GSP) - tollimaks, mis on väiksem samas riigis kehtivast enamsoodustusre?iimi tollitariifist ja mida üks riik ühepoolselt ilma mingite lepingute sõlmimiseta rakendab teise vähemarenenud riigi suhtes. Näiteks rakendavad veel praegugi Kanada ja Jaapan Eesti päritolu kaupadele GSP tollimaksu.

Eesti kehtestas omakorda GSP tollimaksu alates eelmise aasta 1. jaanuarist vähim arenenud ja arenguriikidest pärinevatele kaupadele.

EL kasutab väga paljude arenguriikide ja vähem arenenud riikide kaupadele GSP-d.

3. välislepingutega sätestatud soodustollitariif - vastavalt Eesti ja EL-i vahel kehtivale assotsiatsioonilepingule kehtib Eesti päritolu tööstuskaupadele EL-is 0% tollimaks.

4. eri tollitariifid - Venemaa poolt Eestist pärinevatele kaupadele rakendatav nn topelttollimaks. Venemaa korrutab oma MFN tollimaksu kahega, kui kaup on Eesti päritolu.

Nii MFN kui ka GSP on riigiti erinevad. Kui kaubakood on üheselt mõistetav enamuses riikides, siis MFN tollimaksud, mida rakendab EL on erinevad MFN maksudest, mis on kasutusel Venemaal. Iga riik kehtestab oma tollimaksud.

Tollimaksumäära leidmiseks on vaja teada kaubakoodi, mis on impordil kümnekohaline ja ekspordil kaheksakohaline, ja päritoluriiki.

Erinevate tollimaksude ühetaoline rakendus on ELis tagatud elektroonse andmebaasi TARIC kasutamisega.

Allikas: A-Tolliagentuur, Äripäev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing