Britid laenavad raha jänkidest kallimalt

Romet Kreek 06. august 2004, 00:00

Briti keskpank tõstis eile baasintressi 0,25 protsendipunkti võrra, 4,75 protsendile. Suurbritannias on nüüd intress kolme aasta kõrgeimal tasemel.

Suurbritannias on laenukulud enam kui kolm korda kõrgemad kui USAs ja kaks korda Kanada omadest kõrgemad. Euroopa Keskpank otsustas oma eilsel istungil intressi muutmata jätta.

Briti keskpank põhjendas sammu tarbimislaenude rekordi ja kinnisvara hindade tõusuga, mis võivad kiirendada inflatsiooni.

Intressitõus polnud üllatus. Kõik 41 Bloombergi poolt küsitletud ökonomisti ootasid intressitõusu. Briti majandus kasvas teises kvartalis peaaegu nelja aasta kiireimas tempos. Kodumajapidamiste võlg tegi juunis rekordi, küündides 1 triljoni naelani. Kinnisvarahinnad maksid mullusest 22 protsenti rohkem.

Briti majandus on kasvanud 48 kvartalit järjest. Saareriigi tööpuudus on 29 aasta madalamal tasemel, küündides 2,7 protsendini. Suurbritannia majanduskasv kiirenes teises kvartalis 3,7 protsendini, olles oluliselt kõrgemal keskpanga oodatud 2,5 protsendist majanduskasvust, mida pank seostab stabiilse inflatsiooniga. Jaemüük hüppas juunis kolm korda enam, kui analüütikud ootasid ehk 1,1 protsenti.

Briti keskpanga veerand protsendipunktine intressitõus tõstab Briti suurima eluasemelaenude andja HBOSi andmetel tüüpilise, 80 000 naelsterlingi suuruse kinnisvaralaenu kuumakset 12 naela võrra.

Futuuriturud vihjavad, et investorid ootavad intressitõusu jätkumist Suurbritannias. Rahaturu tootluseks oli 4,97 protsenti, samas kui tuleva aasta märtsikuu lepingute tootluseks on 5,37 protsenti.

Briti nael maksis kell 16.30 1,5130 eurot ehk 23,67 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing